Аграрні розписки успішно впроваджені в Україні

Уряд повідомив про завершення п’ятирічного Проекту «Аграрні розписки в Україні». Проект, спрямований на впровадження аграрних розписок в Україні, було розпочато у 2015 році за ініціативи IFC та у партнерстві з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії (SECO). Протягом 5 років разом з партнерами з державного сектору, профільними асоціаціями та учасниками ринку (кредиторами та агровиробниками) Проект працював над системним впровадженням аграрних розписок на ринку агрофінансування.

Понад 2000 агровиробників по всій країні залучили більше ніж $1 мільярд фінансування від 200 кредиторів. Понад 90% цих агровиробників – невеликі господарства. На початку 2018 року був розроблений національний Реєстр аграрних розписок, що дозволило фермерам працювати з інструментом незалежно від їхнього місцезнаходження.

Сьогодні аграрні розписки працюють як у сегментах традиційних зернових та олійних культур, так і у плодоовочівництві, нішевої та сертифікованої органічної продукції, бджолярстві та тваринництві, – загалом об’єднуючи понад 40 різних ланцюгів доданої вартості.

Проект передав свої напрацьовані бізнес-моделі та інформаційно-навчальні матеріали, які вже розміщені та доступні для завантаження на сайті Реєстру аграрних розписок agroregisters.com.ua.

Наразі триває робота над вдосконаленням Реєстру, до кінця червня всі необхідні зміни (технічні та законодавчі) будуть підготовлені та передані для подальшого впровадження. Також передбачається оптимізація процедур роботи, зокрема, автоматичний обмін даними між Реєстром аграрних розписок та Земельним кадастром і Реєстрами сфери управління Міністерства юстиції. Планується інтеграція з національною депозитарною системою України, куди, за бажанням сторін, може бути переведено обіг їхніх аграрних розписок, що розширить можливості рефінансування і відкриє доступ до ринку капіталу, в тому числі іноземного.