Акт перевірки не підписаний одним із перевіряючих – чи скасують ППР?

Верховний Суд переглянув у касаційному порядку справу за позовом ФОП до ГУ  ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішення про застосування штрафних санкцій (постанова від 19.06.2020 у справі № 140/388/19).

Спірним у цій справі було питання про правове (доказове) значення акта перевірки, не підписаного одним із перевіряючих, та правомірності прийнятих на його підставі ППР.

Суд першої інстанції позов задовольнив, суд апеляційної інстанції це рішення залишив без змін. Рішення судів попередніх інстанцій обґрунтовані тим, що оскільки в акті перевірки щодо дотримання суб’єктом підприємницької діяльності вимог податкового законодавства відсутній підпис однієї з посадових осіб контролюючого органу, яка здійснювала перевірку (натомість міститься відмітка про перебування особи у відпустці), то такий акт не має юридичної сили й не міг бути підставою для прийняття оскаржуваних ППР.

ГУ ДФС оскаржило такі рішення до Верховного Суду.

За результатами розгляду зазначеної справи судова палата з розгляду справ щодо податків КАС у складі ВС сформулювала правовий висновок, відповідно до якого відсутність в акті перевірки підпису однієї з посадових осіб контролюючого органу, яка її проводила, стосується оформлення результатів перевірки, та не може бути самостійною підставою для визнання недійсними рішень контролюючого органу, прийнятих на підставі такого акта, за відсутності порушень правил проведення перевірки.

З огляду на те, що працівник контролюючого органу, підпис якого відсутній в акті з наведених у ньому ж причин, брав участь у проведенні перевірки, підстав для висновку про порушення порядку її проведення немає.

Головним призначенням колегіальної перевірки є забезпечення фаховості перевірки ведення податкового обліку та сплати певного виду податків, а не  фактичної присутності однієї з осіб контролюючого органу на момент закінчення оформлення та підписання акта перевірки.