Акциз на солодкі газовані напої: МОЗ підтримує законопроект

МОЗ прокоментувало резонансну тему запровадження акцизу на солодкі газовані напої.

Нагадаємо, що у ВРУ зареєстровані два законопроекти № 9032-1 і № 9033-1. Пропонується запровадити ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин в обсязі 0,1 євро (4 грн) на 1 літр напою. Отримані від сплати податку кошти планують спрямувати на реалізацію програм із запобігання неінфекційним захворюванням.

У повідомленні МОЗ йдеться, що постійне вживання солодких газованих напоїв призводить до розвитку діабету, появи надмірної ваги та ожиріння тощо, адже в літрі такого напою часто міститься більше добової норми цукру. Податки на вживання доданого цукру чи різні види обмежень діють у 107 країнах світу – це світова практика, яку всебічно підтримує ВООЗ, і МОЗ підтримує її.

Є приклади країн, де податок на солодкі мінеральні та газовані води зменшував кількість хворих на діабет та серцево-судинні захворювання, ожиріння. Наприклад, у Мексиці податок призвів до зменшення на 39% кількості дітей, які страждають від ожиріння. А у Великій Британії податок змусив виробників зменшити рівень цукру в солодкій газованій воді вдвічі, щоб не сплачувати додаткові кошти до бюджету.

ВООЗ закликала до глобальних заходів щодо зменшення споживання солодких газованих напоїв, зокрема й впровадження акцизного податку в 2016 році. За їх оцінками, зростання ціни на солодкі напої на 20% за рахунок оподаткування може призвести до скорочення їхнього споживання приблизно на ті ж самі 20%.