Банки попереджатимуть клієнтів про залучення колекторів – законопроект

У Верховній Раді група народних депутатів зареєструвала законопроект № 4241 про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. Пропонується чітко встановити правила роботи колекторів та їх регулювання: порядок реєстрації колекторської компанії, вимоги до етичної поведінки з боржниками, до нагляду за колекторською діяльністю, санкції за порушення тощо.

Найголовнішою зміною є врегулювання діяльності колекторських компаній на законодавчому рівні, адже сьогодні законодавство не визначає термінів “колектор” чи “колекторська діяльність” та не врегульовує повноваження і правила поведінки таких компаній, через що трапляються численні порушення прав споживачів фінансових послуг.

Передбачені також наступні зміни:

  1. Створення публічного Реєстру колекторських компаній, який вестиме НБУ. Усі компанії, що займаються врегулюванням проблемної заборгованості, будуть зобов’язані привести свою діяльність до його вимог та зареєструватися в загальному Реєстрі.
  2. НБУ контролюватиме дотримання колекторами законодавства, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами і захищатиме права споживачів, розглядатиме звернення громадян. Також Нацбанк отримає змогу накладати штрафні санкції чи виключати порушника з Реєстру.
  3. Банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору про споживчий кредит повинні будуть попереджати клієнта про можливість залучення колектора у випадку прострочення платежу за кредитом. Кредитодавець також зобов’язуватиметься публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму вебсайті та в місцях надання послуг.
  4. Колектори повинні будуть дотримуватися вимог щодо етичної поведінки під час взаємодії зі споживачем. Законопроект установлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг та встановлює обмеження максимальної частоти такої взаємодії. За порушення цих вимог передбачено відповідальність: від штрафів до виключення з Реєстру колекторських компаній.

Над текстом проекту спільно працювали народні депутати, Національний банк України та Уповноважений ВР  з прав людини.