Батьки не зобов’язані фінансувати дитсадок – суд

Право кожної людини на доступність та безоплатність дошкільної і загальної середньої освіти є конституційною гарантією, наголошується у постанові КАС ВС від 30 листопада 2020 року у справі № 1940/1387/18.

Обставини справи наступні. Восьмий ААС здійснював апеляційний перегляд справи щодо визнання протиправним та нечинним наказу Управління освіти і науки Тернопільської міської ради «Про встановлення плати за надання послуг у закладах дошкільної освіти для батьків, діти яких не зареєстровані у місті Тернополі». Апеляційний суд визнав, що фінансування дошкільних навчальних закладів за рахунок коштів батьків суперечить конституційному праву дітей на отримання безоплатної дошкільної освіти. КАС ВС підтвердив правомірність висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

При вирішенні цього спору суди виходили з наступних мотивів:

  • є протиправним встановлення органом місцевого самоврядування плати за надання послуг у закладах дошкільної освіти для батьків, чиї діти не зареєстровані у відповідному населеному пункті, шляхом визначення фінансового нормативу витрат на одного одержувача послуг;
  • доступність та безоплатність дошкільної освіти необхідно розглядати як невід’ємні складові права на отримання дошкільної освіти: «доступність освіти» означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право; «безоплатність освіти» – це можливість здобуття освіти в державних і комунальних навчальних закладах без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги визначених законодавством рівня, змісту, обсягу і в межах тих видів освіти, безоплатність яких передбачена частиною третьою статті 53 Конституції України. Саме з обов’язковістю повної загальної середньої освіти пов’язана її безоплатність;
  • кошти батьків можуть бути одним із джерел фінансування закладу дошкільної освіти, але не основним і не обов’язковим.

Суди також наголосили, що безпідставним є перекладання обов’язку забезпечити безкоштовність дошкільної освіти одним ОМС на інший з причин місця реєстрації дитини.