Бізнес отримає нові можливості від запровадження митних спрощень

Система спрощень, передбачених у межах програм запровадження в Україні режиму спільного транзиту (NCTS) та Програми Авторизованого економічного оператора (АЕО), відкриває для українського бізнесу нові можливості.

Як пояснили у Мінфіні, в Україні запроваджується нова система спрощень, яка відповідає практиці країн ЄС. Її важливими складовими є спрощення у системі спільного транзиту (NCTS) та у рамках Програми АЕО. Їх поєднання – це завершений бізнес-процес. Вантаж може переміщуватися між Україною та будь-якою з 35-ти країн Конвенції про процедуру спільного транзиту «від складу до складу» та може бути поміщений у певний митний режим практично без контактів із митницею.

Тим компаніям, які отримають транзитні спрощення зараз після приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту, не доведеться проходити переоцінку.

Для АЕО та транзитних спрощень у рамках NCTS застосовуються одні й ті ж самі критерії з однаковими умовами. Виконання таких критеріїв має взаємозараховуватися під час отримання наступних спрощень та авторизації. Наприклад, підприємство-АЕО може отримати транзитні спрощення майже автоматично, а підприємство, яке матиме статус «авторизованого вантажоодержувача», для отримання авторизації АЕО-С має підтвердити лише один критерій.

Із 07 листопада 2022 року також втратять обмеження щодо тривалості перевірки для надання авторизації АЕО, та за умови наявності вже підтверджених певних критеріїв таку авторизацію можна буде отримати швидше ніж за 150 днів.

Можливості для бізнесу, які відкриваються у зв’язку із запровадженням таких спрощень:

1) українські перевізники та митні брокери отримують можливості виходити на новий рівень надання послуг своїм клієнтам, ставати більш цінними та корисними для них;

2) розвивається інститут митних гарантій: оновлена система гарантування стимулює розвиток цього ринку до європейського рівня;

3) оскільки нова для України система митних спрощень відповідає філософії ЄС, її запровадження сприятиме створенню позитивного іміджу українського бізнесу, дасть можливість для його розвитку та виходу на нові ринки. Той, хто першим зверне увагу на такі можливості, отримає суттєву конкурентну перевагу.

Діюча на цей час система спрощень вимагає від митника приймати рішення протягом чотирьох годин та одночасно надати декларанту митні спрощення. Без процедури попередньої авторизації в межах відведеного часу перевірити все та прийняти зважене рішення інколи вкрай складно, страждає безпекова функція митниці. Розвинені ж країни проводять спочатку процедуру авторизації, вивчають товари та операції з ними, завдяки чому і досягаються часові показники для митного оформлення у 5 хвилин.

Для переходу від діючої нині системи спрощень (без авторизацій) до нової було зарезервовано 3-річний перехідний період для того, щоб бізнес встиг адаптуватися і переключитися на альтернативи ІМ40ЕА та експорту без заїзду до митного органу. До закінчення цього періоду залишається одинадцять місяців, і уже зараз варто активувати роботу та почати активніше подавати заяви на отримання спрощень у рамках програм АЕО та NCTS.

Мінфін закликає бізнес не відкладати на останні дні подання заявок для отримання дозволів на спеціальні транзитні спрощення.

Міжнародне застосування NCTS Україна зможе розпочати після приєднання до Конвенції про спільну транзитну процедуру вже наприкінці 2022 року за умови активізації бізнесу у використанні NCTS.