Благодійна допомога у вигляді товарів оподатковується ПДВ

Надання благодійної допомоги у вигляді товарів (у т.ч. продукції основних засобів) або послуг є операцією з постачання товарів/послуг, тобто об’єктом оподаткування податком на додану вартість (пп. 14.1.191, п. 185.1 Податкового кодексу).

А в разі надання благодійної допомоги грошовими коштами ПДВ не нараховується, оскільки це не є операцією з поставки товарів/послуг.

Деякі операції з передачі благодійної допомоги звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема:

–  безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, а також надання благодійної допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) такої допомоги (пп. 197.1.15 ПК);

–  операції, здійснені в сільській місцевості с/г товаровиробниками, з постачання: послуг з ремонту шкіл, дошкільних закладів, інтернатів, закладів охорони здоров’я; надання матеріальної допомоги (в межах одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на місяць на одну особу – 17 грн.) продуктами харчування власного виробництва; послуг з обробки землі багатодітним сім’ям, ветеранам праці і війни, реабілітованим громадянам, особам з інвалідністю, одиноким особам похилого віку, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та школам, дошкільним закладам, інтернатам, закладам охорони здоров’я (пп. 197.1.24);

Інші операції з надання благодійної допомоги оподатковуються ПДВ на загальних підставах, тобто на дату передачі товарів/надання послуг підприємством нараховується ПДВ, виходячи з бази оподаткування (п. 188.1 ПК). Якщо передаються:

  • раніш придбані товари/послуги – базою оподаткування буде вартість придбання таких товарів/послуг;
  • продукція власного виробництва – звичайна ціна такої продукції;
  • необоротні активи – їх балансова (залишкова) вартість.

Оскільки в даному випадку балансова вартість дорівнює нулю (благодійна допомога надається безкоштовно), тобто база оподаткування перевищує договірну ціну, підприємство виписує 2 податкові накладні (п. 15 Порядку №1307):

  1. нульову – на дату оформлення документу, що підтверджує факт надання благодійної допомоги (ПН заповнюється в загальному порядку);
  2. на суму перевищення бази оподаткування над договірною ціною (вартість товарів/послуг, які передаються у вигляді благодійної допомоги) (заповнюється відповідно до п. 8,15,16 Порядку №1307).

Ці податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН на загальних підставах.

Про це поінформував Офіс великих платників податків ДПС