Чому гривню рідко підробляють – пояснив НБУ

Рівень підроблення банкнот національної валюти за результатами 2020 року залишається стабільно низьким, повідомив НБУ. Втім, відбулося деяке зростання через посилення активності зловмисників на тлі збільшення кількості готівки в обігу: на 1 млн шт. справжніх банкнот гривні у 2020 році припадало близько 5,5 шт. підроблених (у 2019 році близько 3 шт.). Для порівняння – цей показник у країнах ЄС у 2020 році втричі вищий і становив приблизно 17 шт. банкнот євро.

Найчастіше у 2020 році підробляли банкноти старого зразка – номіналом 500 гривень зразка 2006 року та 200 гривень зразка 2007 року. Їх кількість становила близько 60% та 29% відповідно від загальної кількості вилучених з обігу підроблених банкнот. Це пов’язано з тим, що банкноти національної валюти нового покоління мають посилену систему захисту (4% від загальної кількості підробок, вилучених у банківській системі України; кількість підроблених банкнот гривні нового зразка на 1 млн шт. справжніх банкнот в обігу у 2020 році становила лише 0,2 шт.).

Здебільшого вилучені з обігу підроблені банкноти нацвалюти друкувалися з використанням принтерів і були розраховані на неуважність громадян та касових працівників закладів торгівлі. Підробки найчастіше збувалися через каси закладів торгівлі, швидкого харчування, АЗС тощо.

Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості та передаються Нацполіції для проведення розслідувань.