Чи адекватна автоматична оцінка нерухомості: позиція нотаріусів та ФДМУ

Нотаріальна палата України повідомила, що за наявною інформацією протягом останніх кількох тижнів у Єдиній базі звітів про оцінку (ФДМУ), яка використовується нотаріусами для посвідчення правочинів, відбулося різке, подекуди у декілька разів, збільшення оціночної вартості нерухомого майна, що не відповідає його ринковій вартості.

“Такий стан речей істотно порушує законні права та інтереси фізичних та юридичних осіб, негативно впливає на цивільний оборот та призводить до особливо негативних наслідків під час війни в Україні”, – йдеться в повідомленні НПУ.

Фонд державного майна України відреагував на це звернення. “В частині регіонів України ціна коливається в межах до 10%, а загалом по всій країні вартість нерухомості  досі менша у порівнянні з довоєнним періодом. Дані у Єдиній базі ґрунтуються на інформації з договорів купівлі-продажу, звітів про оцінку та цін, вказаних у відкритих джерелах. …Зміна цін на нерухомість в наших реаліях – реакція на військові дії у різних регіонах України. Реакція формує ринок, а не завищення чи заниження цін. Для ринку зміна до 10% за пару місяців – рівень похибки”, – пояснили у ФДМУ та запевнили у відсутності аномальних стрибків цін.

Вартість нерухомості можна переглянути у безкоштовному сервісі https://evaluation.spfu.gov.ua. Якщо потребуєте уточнених даних з урахуванням всіх особливостей вашого майна – зверніться до професійних оцінювачів, які внесуть звіт про оцінку вашої нерухомості до Єдиної бази.