Чи спадкуються борги при прийнятті спадщини?

До складу спадщини (згідно з ст. 1218 ЦК) входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину (ч. 1 ст. 1282 ЦК) . Тобто, якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину 10 000 грн, вимоги кредиторів можуть бути задоволені в межах цієї суми.

Спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб (ч. 1 ст. 1281 ЦК).

Кредитор повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше 6 місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги (ч. 2 ст. 1281 ЦК). Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом 6 місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. В цьому випадку кредитор спадкодавця зможе звернутись в 6-місячний термін з моменту коли він дізнався про отримання свідоцтва про прийняття спадщини.

Якщо вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, ви можете звернутись із заявою в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти. В цьому випадку розпочинається 6-місячний термін, протягом якого кредитор може звернутись до вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом 6-місяців з моменту коли кредитор дізнався про прийняття спадщини є підставою для відмови у погашені кредиту та узгоджується з судовою практикою.

Перевірте:

Якщо ви не хочете приймати спадщину із боргами – можете відмовитися від неї. Для цього йому необхідно протягом 6-місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову у прийнятті спадщини. Але відмовився від частини спадщини не можливо – лише від усієї одразу, як майна, так і боргів.

За інформацією центру БВПД