Чи зараховується до страхового стажу період перебування безробітного на обліку: позиція ВС

Період перебування особи на обліку в Центрі зайнятості як безробітної без отримання допомоги по безробіттю не зараховується до страхового стажу.

Про це йдеться у постанові КАС ВС по справі №638/7217/16-а від 20 квітня 2022 року. 

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

КАС ВС наголосив, що виплата допомоги по безробіттю та перебування на обліку безробітних є самостійними процедурами з окремими строками та підставами для їх початку та припинення. Період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітної і строк виплати допомоги можуть не співпадати.

Таким чином, КАС ВС зазначив, що період перебування особи на обліку в ЦЗ як безробітної, без отримання допомоги по безробіттю, не зараховується до страхового стажу.