Дайджест FEMIDA.UA: Правові новини для бізнесу

  1. Карантин як форс-мажор: що варто знати бізнесу

ТППУ відповіла на найпоширеніші звернення у зв’язку з визнанням карантину форс-мажором. Зверніть увагу: обставина форс-мажору, зокрема карантин, автоматично не звільняє від відповідальності.  Разом з тим, враховуючи складну ситуацію, спрощено процедуру подання заяви для отримання сертифікату про форс-мажор.

  1. Скасовано деякі карантинні обмеження для бізнесу

Уряд скасував деякі обмеження щодо здійснення діяльності під час карантину. Дозволено  (з обов’язковим дотриманням протиепідемічних заходів): діяльність закладів громадського харчування щодо адресної доставки замовлень; торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, садивним матеріалом, засобами зв’язку тощо; провадження банківської та страхової діяльності; медична та ветеринарна практика; діяльність з ремонту комп’ютерів тощо.

  1. ДПС роз’яснила особливості мораторію на перевірки

У ДПС пояснили, що дія мораторію не розповсюджується на перевірки, завершені по 17 березня 2020 року включно згідно з відповідними наказами на їх проведення. За результатами таких перевірок контролюючим органом забезпечується оформлення актів (довідок) перевірок та надсилання (вручення) платникам податків ППР.

  1. За незаконний експорт товарів протиепідемічного призначення хочуть запровадити кримінальну відповідальність

За незаконний експорт товарів протиепідемічного призначення заплановано передбачити кримінальну відповідальність – відповідний законопроект було схвалено урядом для передачі до парламенту. Кримінальний кодекс пропонується доповнити новою статтею щодо переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів протиепідемічного призначення, експорт яких підлягає ліцензуванню.

  1. Офіс протидії рейдерству змінив порядок роботи

На час карантину розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України відбувається одноособово, без запрошення скаржників і заінтересованих осіб, упродовж 24 годин.

  1. Набрав чинності Закон про зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду

Закон України від 12.12.2019 № 367-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду» чинний із 26 березня. Закон спрямований на зменшення корупційних ризиків у діяльності посадових осіб під час здійснення перевірок, а також на посилення захисту споживачів у разі виявлення на ринку небезпечної нехарчової продукції.

  1. Банки можуть реструктуризувати кредити позичальникам, які постраждали через епідемію

НБУ заохочує банки вчасно реагувати на економічні проблеми, зумовлені пандемією COVID-19. Для цього регулятор надіслав банкам лист з низкою рекомендацій для роботи з позичальниками, а також тимчасово запровадив особливі правила. Разом з тим, у НБУ наголосили, що «кредині канікули», тобто пільговий режим обслуговування на час карантину, не означає прощення боргів позичальникам.

  1. Спрощено закупівлю товарів і послуг для боротьби з коронавірусом

Урядом прийнято постанову, яка полегшує процес закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для подолання COVID-19. Замовнику потрібно лише оприлюднити інформацію про заплановану закупівлю та за результатами її проведення прозвітувати в електронній системі закупівель. Також здійснювати закупівлі можуть всі замовники на території України.

  1. Підприємства, які не можуть перейти на «дистанційку», повинні забезпечити протиепідемічні заходи

Підприємствам, для яких неможливо перейти на дистанційний режим роботи, варто дотримуватися низки рекомендацій, аби не допустити виникнення та поширення випадків захворювання на COVID-19. Це заводи, фабрики, виробничі підприємства, станції технічного обслуговування, автомобільні мийки, зоомагазини тощо. Керівникам таких підприємств необхідно забезпечити профілактичні та протиепідемічні заходи.

  1. Підприємців закликають звертатись у чат підтримки під час карантину

Міністерство цифрової трансформації України закликає підприємців ставити запитання щодо діяльності під час карантину у відповідний чат підтримки в Telegram та Viber. Чат працює цілодобово, тривалість обробки запиту — до 15 хвилин, хоча вирішення складних питань може займати більше часу.