Дайджест FEMIDA.UA: Правові новини для бізнесу

  1. Карантин визнано форс-мажором 

Юридичний факт введення карантину в Україні визнано форс-мажорною обставиною. Це передбачає Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із нормативними актами. Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів, сторона, яка зазнала впливу форс-мажору, звільняється від відповідальності за невиконання та/або неналежне виконання своїх зобов’язань.

  1. У зв’язку з карантином – мораторій на перевірки бізнесу 

З 18 березня по 18 травня 2020 року встановлено заборону на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності – документальних та фактичних перевірок. Розпочаті перевірки тимчасово припиняються. Це передбачає Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Окрім того, Законом про внесення змін до Податкового кодексу запроваджено мораторій на проведення податкових перевірок із 18  березня до 31 травня 2020 року.

  1. Встановлено тимчасові податкові пільги для бізнесу

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» передбачено: з 01 березня по 30 квітня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ, неподання (несвоєчасне подання) звітності про сплату ЄСВ; з 10 березня по 30 квітня ФОП звільняються від сплати ЄСВ за себе; припинення нарахування пені та інші пільги і послаблення.

  1. НБУ знизив облікову ставку до 10%

Національний банк України прийняв рішення знизити облікову ставку до 10% річних з 13 березня 2020 року. Зниження передбачене рішенням Правління НБУ від 12.03.2020 № 172-рш. Як і раніше, Нацбанк очікує зниження облікової ставки до 7% до кінця цього року.

  1. Пропонується нове мито – офшорне

Профільним комітетом ВР схвалено законопроект № 1181 «Про податковий суверенітет України та офшорні компанії». Цим законопроектом пропонується ряд заходів, які адміністративно та фіскально знизять привабливість використання послуг офшорних компаній, зменшать економічні мотивації для такого використання. Зокрема, пропонується запровадити офшорне мито, яке по суті є внутрішнім податком та не підпадає під регулювання міжнародних договорів.

  1. Бізнесу слід максимально обмежити контакт з готівкою

Бізнесу та громадянам слід зменшити контакти з готівкою, зазначає НБУ та рекомендує максимально перейти на безготівкові розрахунки: зменшити контакти з готівкою; користуватися дистанційними каналами банківського обслуговування; здійснювати безготівкові розрахунки, краще безконтактні; періодично дезінфікувати платіжні термінали, які використовуються для безготівкової оплати, тощо.

  1. Звільняти викривача корупції за цей факт – заборонено

Набрав чинності Закон України № 524-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про запобігання корупції». Кодекс законів про працю доповнено нормою, згідно з якою працівник, який повідомив про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, не може бути звільнений чи змушений до звільнення, притягнутий до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з таким повідомленням або підданий іншим негативним заходам впливу.

  1. ДПС закликає платників податків отримувати адмінпослуги онлайн 

У зв’язку із розповсюдженням коронавірусу COVID-19 Державна податкова служба України наполегливо рекомендує  платникам утриматися від відвідування центрів обслуговування платників без нагальної потреби, зменшити надходження паперових документів та користуватись засобами електронного зв’язку та поштою. Платників просять користуватися Електронним кабінетом, в якому можна надіслати лист (запит, звернення тощо) до органу ДПС, отримати низку адмінпослуг.

  1. Аграріям можуть запровадити новий податок

З метою детінізації виробництва с/г продукції в парламенті зареєстровано законопроект № 3131, яким вводиться нове «поставлене податкове зобов’язання» для аграріїв. Механізм оподаткування доходів власників та користувачів земельних ділянок /г призначення полягатиме в порівнянні податків, сплачених у зв’язку з використанням належних ним чи орендованих земельних ділянок, та вказаного нового зобов’язання. Очікується, що дані зміни сприятимуть покращенню інвестиційного клімату та підвищенню рівня України в світових рейтингах щодо ведення бізнесу. Втім, законопроект вже розкритикували деякі експерти, які підрахували, що відбудеться суттєве підвищення податкового навантаження на землю.

  1. Оподаткування будівель промисловості хочуть вдосконалити 

В парламенті зареєстровано законопроект № 3165 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо усунення дискримінації за колом платників)». У ПК пропонується встановити, що всі будівлі промисловості не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Мета – усунути дискримінацію платників податків за ознакою організаційно-правової форми господарювання та підвищити конкурентоздатність малого бізнесу.