Депутати хочуть стимулювати українське книговидання

ВРУ прийнято за основу законопроект № 6287 “Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження”.

Законопроектом пропонується запровадити надання державної субсидії для відшкодування кваліфікаційних витрат на найм (оренду) нерухомого майна, що використовується суб’єктом видавничої справи, таким як спеціалізований магазин для торгівлі книгами.

Суб’єкти видавничої справи, які відповідатимуть визначеним цим законопроектом вимогам (зокрема, продаватимуть книги українською мовою та/або мовами ЄС і мовами корінних народів України з використанням РРО у книгарнях), отримають гарантоване право на державну субсидію для відшкодування кваліфікаційних витрат на оренду приміщення. Сума субсидії не може перевищувати вартість оренди, а  також не може бути більшою за 20% суми доходу, отриманого з продажу книг у відповідній книгарні.

Зазначена субсидія надаватиметься щоквартально, починаючи з першого кварталу 2023 року на книгарні, що відповідають встановленим законопроектом вимогам, на підставі звернень книгорозповсюджувачів до Українського інституту книги у встановленому законом порядку.

Також пропонується встановити обмеження площі і вартості квадратного метра оренди з градацією відповідно до чисельності населення громади, в якій знаходиться книгарня.

А ще – передбачити надання громадянам України натуральної допомоги у вигляді сертифіката на придбання книг на визначену законопроектом суму (0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Такий сертифікат надаватиметься при отриманні свідоцтва про народження, а також при отриманні громадянином України, який досяг 14-річного віку, паспорта громадянина України. Сертифікат зможе бути використаний виключно для придбання книжкових видань державною мовою у розповсюджувача видавничої продукції, що відповідає встановленим законопроектом вимогам. Видачу сертифікатів пропонується запровадити з 1 січня 2023 року.