Депутати хочуть встановити кримінальну відповідальність за наклеп

Законопроектом № 9306, який нещодавно зареєстровано у парламенті, пропонується встановити кримінальну відповідальність за наклеп.

Кримінальний кодекс України передбачається доповнити новою статтею 151-2, згідно якої наклеп – це умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію.

Таке діяння карається штрафом в розмірі 200 – 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 1 року, або обмеженням волі до 2-х років.

Ті самі дії, вчинені шляхом публічного демонстрування у творах, в засобах масової інформації або в мережі Інтернет, караються штрафом в розмірі 500 – 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк 1- 2 роки, або обмеженням волі на строк 2 – 5 років.

Вищевказані дії, поєднані з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, передбачається карати обмеженням волі на строк 2 – 5 років або позбавленням волі на строк до 3-х років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого.

Крім того, у Кримінальному процесуальному кодексі України пропонується встановити, що кримінальне провадження за наклеп може бути тільки у формі приватного обвинувачення, тобто розпочинається слідчим або прокурором лише на підставі заяви потерпілого.