Депутати знову пропонують легалізувати приватну детективну діяльність

В парламенті групою народних депутатів нещодавно зареєстровано законопроект № 10024 «Про приватну детективну (розшукову) діяльність», мета якого – врегулювати здійснення приватної детективної діяльності як одного з шляхів забезпечення конституційних гарантій людини та громадянина на захист своїх законних прав та інтересів.

Зазначимо, що Верховна Рада у квітні 2017 року вже приймала Закон «Про приватну детективну (розшукову) діяльність», але Президент України влітку 2017 року ветував його, а парламент у грудні 2018 року не зміг подолати вето.

Новий законопроект № 10024 складається із 20 статей, що об’єднані у 7 розділів, які визначають та регламентують:

– види та правовий статус суб’єктів приватної детективної (розшукової) діяльності;

– процедуру видачі свідоцтв про право на заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю;

– види детективних послуг, що можуть надаватися суб’єктами приватної детективної (розшукової) діяльності, права та обов’язки цих суб’єктів;

– питання підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, які здійснюють приватну детективну (розшукову) діяльність;

– здійснення контролю за діяльністю суб’єктів приватної детективної (розшукової) діяльності.

В Україні на сьогодні такий вид діяльності офіційно не визнаний, хоча фактично приватною детективною (розшуковою) діяльністю давно та плідно займаються не тільки фізичні особи, а й юридичні, зазначається у пояснювальній записці.

Автори проекту наводять неофіційні дані, згідно яких зараз в усіх регіонах України працює декілька тисяч приватних детективів та приватних детективних агентств.

Очікується, що прийняття Закону «Про приватну детективну (розшукову) діяльність» дозволить легалізувати діяльність цього виду та вивести її з тіні, поставивши під належний контроль держави, а також значно розширить можливості сторони захисту щодо збору доказової бази, яка на противагу стороні обвинувачення має набагато менше можливостей для збирання відповідних доказів.

Читайте також: Детективні агентства в Україні – міф чи реальність?