Держбюджет-2023: основні показники

На пленарному засіданні Верховної Ради 21 вересня відбулося представлення законопроекту про Державний бюджет України на 2023 рік (законопроект № 8000 від 14.09.2022), поданого Кабінетом Міністрів.

Напередодні, 20 вересня, Комітет ВР з питань бюджету заслухав дане питання та за підсумками розгляду надав Верховній Раді інформацію щодо зазначеного законопроекту, зокрема щодо його відповідності нормам Бюджетного кодексу України.

Проект враховує помірно консервативний сценарій макроекономічного прогнозу та вплив військової ситуації і зовнішніх чинників – на 2023 рік прогнозується зростання реального ВВП на 4,6%, номінально – на рівні 6399 млрд грн.

Доходи державного бюджету розраховані виходячи з чинної системи оподаткування, при цьому доходи загального фонду визначені у сумі 1146,6 млрд грн, що на 64 млрд грн менше планового показника 2022 року, але на 138 млрд грн більше очікуваного показника на цей рік.

Видатки загального фонду плануються в обсязі 2268,5 млрд грн (з урахуванням надання кредитів).

Пріоритет № 1 в проекті бюджету на 2023 рік – це оборонні видатки, які складуть майже половину всіх видатків бюджету наступного року, при цьому загальний ресурс на національну безпеку та оборону становить 1141 млрд грн, або 17,8% ВВП.

З метою вивільнення ресурсу для сектору безпеки і оборони передбачається продовжити оптимізацію видатків державного бюджету, а саме їх зменшити на 10% додатково до 10-відсоткового скорочення цього року, зокрема, заплановано скорочення на 11,6 млрд грн видатків на утримання органів влади.

Наступний пріоритет – це соціальний захист найменш захищених громадян, на що передбачено 403 млрд грн, з них: фінансове забезпечення виплати пенсій – 233 млрд грн, підтримку малозабезпечених сімей – 73 млрд грн (включаючи надання пільг і житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг – 38 млрд грн), соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, – 66,6 млрд грн (включаючи надання допомоги ВПО на проживання – 57,6 млрд грн).

Кошти на освіту заплановані у сумі 155 млрд грн, з них видатки на виплату зарплати педагогічним працівникам – 87,5 млрд грн, облаштування бомбосховищ та створення безпечних умов для учнів та вчителів – 1,5 млрд грн, відновлення парку шкільних автобусів – 1 млрд грн.

На охорону здоров’я в проекті бюджету враховані видатки в сумі 175,7 млрд грн.

Створюється фонд з ліквідації наслідків збройної агресії у сумі понад 19 млрд грн, в резервному фонді акумульовано 17,3 млрд грн, передбачена нова додаткова дотація на компенсацію втрат місцевих бюджетів у зв’язку з військовою агресією РФ – 24 млрд грн

Передбачено 16 млрд грн Фонду розвитку підприємництва – з метою подальшої реалізації державних програм “Іпотека”, “Фінансовий лізинг”, “Доступні кредити 5-7-9”, а також підтримки агросектору та підприємств, що вимушені здійснити релокацію.

Дефіцит державного бюджету у 2023 р. передбачається на рівні 20% ВВП, при цьому є сподівання залучити майже 38 млрд дол. США від міжнародних партнерів, зокрема від США, ЄС, МВФ.

Після представлення законопроекту фактично розпочинається його підготовка до першого читання. Народні депутати та комітети мають можливість не пізніше 1 жовтня подати до Комітету з питань бюджету свої пропозиції.

Бюджетний процес планується пройти у максимально стислі терміни, адже потрібен час для проведення перемовин з міжнародними партнерами щодо пошуку джерел покриття дефіциту бюджету.