Дайджест FEMIDA.UA: топ-15 правових новин жовтня для бізнесу

 1. Карантин продовжено до кінця 2020 року

Кабмін продовжив карантинні обмеження в Україні до 31 грудня 2020 року. Посилено протиепідемічні заходи на різних рівнях адаптивного карантину, розмежовується відповідальність щодо контролю за виконанням карантинних норм. Роботодавцям запропоновано забезпечити дистанційну роботу.

 1. Змінено підходи до формування Держпраці планів перевірок бізнесу

Змінився процес відбору Держпраці суб’єктів господарювання з урахуванням ризикоорієнтованого підходу для планування контрольно-наглядової діяльності на 2021 рік. Принциповою відмінністю у методах визначення першочерговості стали нові Критерії ризику від провадження господарської діяльності.

 1. Укрпатент розпочав виконувати функції Нацоргану інтелектуальної власності

14 жовтня розпочав роботу Національний орган інтелектуальної власності, функції якого виконує державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності». НОІВ слугуватиме єдиним вікном з видачі охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності.

 1. Умови програми «5-7-9%» змінено

КМУ ухвалив зміни до Порядку надання державної підтримки за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Зміни стосуються лібералізації низки вимог до суб’єктів підприємництва.

 1. Податкова запровадила новий сервіс інформування щодо ліцензій

ДПС створено новий сервіс щодо оперативного автоматизованого повідомлення суб’єктів господарювання про: сплив терміну чергового платежу за ліцензію; призупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії на певний вид діяльності.

 1. Книгу відгуків та пропозицій остаточно скасовано

Скасовано обов’язковість ведення Книги відгуків та пропозицій – відповідний наказ Мінекономіки набув чинності. Як стверджують в Міністерстві, це дозволить зменшити кількість «формальних» перевірок бізнесу.

 1. НБУ зберіг облікову ставку на рівні 6%

Правління Нацбанку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін – на рівні 6 % річних.

 1. Оновлена «Дія» передбачає зміни для реєстрації ТОВ

Мінцифри презентувало масштабне оновлення державного сервісу «Дія» – 16 нових е-послуг у додатку та на порталі. Зокрема, оновлена реєстрація ТОВ онлайн: подача заяви займе 30 хвилин (замість 20 годин), передбачена одна заява на все.

 1. Ринок будівельної продукції переходить на євростандарти

Президент підписав Закон № 850-ІХ «Про надання будівельної продукції на ринку», який має на меті гармонізацію умов функціонування вітчизняного ринку будівельної продукції з європейськими правилами, визначає правові та організаційні засади введення в обіг або надання будівельної продукції.

 1. Для малого бізнесу запустили «Факторинг Хаб»

Для малого бізнесу офіційно презентували проект «Факторинг хаб» – онлайн-платформу, яка поєднує процес оголошення тендеру, подання пропозицій малого та середнього бізнесу та надання послуги факторингу фінансовою установою.

 1. Врегульовано механізм «єдиного вікна» митниці

Кабмін прийняв постанову щодо використання механізму «єдиного вікна» для міжнародної торгівлі. Запроваджуються нові інструменти електронної взаємодії з використанням механізму «єдиного вікна» між бізнесом, митними та іншими державними органами.

 1. Підприємці можуть перевіряти онлайн допуск до перевезень небезпечних вантажів та посвідчення водія

Презентовано нові онлайн-сервіси. Перевірка посвідчення водіявбереже підприємців від сумнівних працівників та безвідповідальних орендарів авто. А сервіс «Перевірка свідоцтва ДОПНВ про підготовку водія (небезпечні вантажі)» стане в нагоді роботодавцям, вантажоперевізникам, вантажовідправникам.

 1. Реєстрацію бізнесу пропонується спростити

Законопроект № 4244 передбачає спрощення реєстрації новостворених суб’єктів платниками єдиного податку та податку на додану вартість. Пропонується усунути зайві бюрократичні процедури під час реєстрації бізнесу – зокрема, механізм подання 3-х окремих заяв.

 1. ДПС анонсувала запуск «податкового бота»

У листопаді ДПС запустить новий електронний сервіс «infoTAX». «Податковий бот» працюватиме через месенджери Telegram, Viber. На першому етапі можна буде отримати: стан розрахунків із бюджетом, реєстраційні дані, нагадування про необхідність подання звітності та сплати податків тощо.

 1. Очікування бізнесу щодо економічного розвитку поліпшуються

Оцінки бізнесу щодо економічного зростання та власного розвитку поліпшились, але інфляційні очікування залишаються високими, – такі результати опитування, яке провів Нацбанк. Коронавірус відкрив зовсім інше майбутнє для бізнесу, вважають міжнародні аналітики, – гнучке і швидке реагування стане ключовим фактором.