Діяльність сільськогосподарських кооперативів буде врегульовано єдиним законом

В парламенті допрацьовано проект Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію». Відповідний законопроект № 6527-д  вже рекомендував до прийняття за основу профільний Комітет ВР з питань аграрної політики та земельних відносин.

Пропонується нова редакція закону, якою врегульовано усі ключові питання щодо створення та діяльності с/г кооперативів. Зокрема, заплановано відмовитися від жорсткого поділу с/г кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі, надаючи членам (засновникам) кооперативу можливість самостійно обирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний, а також форму діяльності – з метою чи без мети одержання прибутку. Відповідно, пропонується поступовий перехід до єдиної організаційно-правової форми – сільськогосподарський кооператив.

Законопроектом також закладається ефективна модель економічної діяльності с/г кооперативу, яка дозволяє підвищити його конкурентоздатність на аграрному ринку, запобігає подвійному оподаткуванню, дає можливість діяти як з метою отримання прибутку, так і зберегти за собою неприбутковий статус.

Допрацьованим проектом також передбачено:
– запровадження у с/г кооперативах, які діють без мети одержання прибутку, основного фонду, який формується за рахунок поворотних внесків членів кооперативу, а також можливості повернення цільових внесків, що вносяться до спеціального фонду кооперативу;
– надання с/г кооперативам компенсації у розмірі до 90 % суми ЄСВ;
– врахування положень Податкового кодексу щодо вимог до неприбуткових організацій при визначенні статусу с/г  кооперативів, які діють без мети одержання прибутку;
– уточнення положень законопроекту, що стосуються обчислення і розподілу доходу і прибутку кооперативу з урахуванням вимог стандартів бухобліку та ПК (необхідні зміни до Податкового кодексу України вносяться окремим законопроектом).