Для спрощення митних процедур уряд ініціював впровадження «єдиного вікна»

Уряд на засіданні 6 червня схвалив для передачі у парламент законопроект про внесення змін до Митного кодексу України, ініційований Мінекономрозвитку з метою спрощення митних процедур при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та експортно-імпортних операцій. Для цього планується впровадити механізм «єдиного вікна» на кордоні.

Впровадження «єдиного вікна» передбачає швидкий та ефективний електронний обмін документами між різними органами держвлади, зменшення кількості контролюючих органів на кордоні, спрощення проходження (або повне скасування) низки контрольно-дозвільних процедур, пов’язаних із ЗЕД.

На сьогодні Митним кодексом України передбачено, що документи, які необхідні для митного оформлення товарів, подаються до митниці в електронній формі із застосуванням засобів електронного цифрового підпису.

Законопроектом пропонується:

– всі дозвільні та супроводжуючі документи у сфері зовнішньоекономічної діяльності оформлювати в електронній формі з відображенням у «єдиному вікні» на сайті ДФС;

– встановити вичерпний перелік випадків, коли ці документи можуть подаватися в паперовому вигляді (якщо такий формат установлено міжнародними договорами України або вимогами країни ввезення товарів; у випадку тимчасової перерви в роботі системи інформаційного обміну; при здійсненні декларування товарів у порядку, встановленому для громадян, та при переміщенні товарів через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях).

Чинним законодавством України передбачено, що експорт, імпорт або транзит через територію України окремих видів товарів здійснюється при наявності відповідної ліцензії, дозволу, сертифікату. Вказані документи на даний час переважно видаються у паперовому вигляді. Натомість Мінекономрозвитку пропонує всі дозвільні та супроводжуючі документи у сфері ЗЕД оформлювати в електронній формі з відображенням у «єдиному вікні» на сайті ДФС та на сайті органу влади, що їх видав.

Очікується, що ухвалення та реалізація таких змін сприятиме міжнародній торгівлі та поліпшенню інвестиційної привабливості України.