Домашнє насильство: кого і за що карає закон – нагадав Малинський райсуд Житомирської області

Поняття «домашнє насильство» визначено у Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» як діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, тощо.

До видів домашнього насильства належать:

 • психологічне насильство;
 • сексуальне насильство;
 • фізичне насильство;
 • економічне насильство.

Проявами фізичного насильства є: заподіяння тілесних ушкоджень, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані та інші правопорушення насильницького характеру, тощо; психологічне насильство: образи, приниження, погрози, переслідування, залякування, тощо; до сексуального насильства відносять будь-які правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи; під економічним насильством слід розуміти: позбавлення майна, життєвих благ, документів, залишення без догляду та піклування, заборона/примушування до праці, тощо.

Законодавством передбачено два види юридичної відповідальності за вчинення домашнього насильства: адміністративну та кримінальну.

Так, адміністративна відповідальність за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого.

За систематичність домашнього насильства настає кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 126-1 Кримінального кодексу України відповідальність настає у випадку, якщо було вчинено домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Обвинувачений у даному випадку карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Крім того, Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлено, що до кривдника можуть бути застосовані спеціальні заходи, зокрема: терміновий заборонний припис (виноситься уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України); обмежувальний припис (видається судом); взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи (здійснюється уповноваженими підрозділами органу Національної поліції України); направлення кривдника на проходження програми для кривдників (відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування).

АНАЛІЗ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ

Аналізуючи практику Малинського районного суду Житомирської області щодо справ пов’язаних з домашнім насильством, слід відмітити, що у 2022 році на розгляді у суді перебувало 345 адміністративних справ щодо притягнення до відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, з них у 310 справах ухвалено рішення, 29 – повернуто для належного оформлення. Серед 310 розглянутих справ: у 211 накладено адміністративне стягнення (з призначенням штрафу – 189 справ, із застосуванням громадських робіт – 22 справи), 1 – застосовано захід впливу, передбачений ст.24-1 КУпАП, 98 – закрито. Загальна сума штрафів, накладена судом у 2022 році за статтею 173-2 КУпАП, становить 43265 грн.

Також у 2022 році в провадженні Малинського районного суду перебували наступні кримінальні справи щодо домашнього насильства:

 • кримінальне провадження №283/958/21, в якому обвинувачений, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, систематично ображав, принижував та залякував свою матір. За результатами розгляду провадження особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки;
 • кримінальне провадження №283/2957/21, в якому обвинувачений, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, систематично ображав, принижував та залякував свого батька. За результатами розгляду провадження особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України та призначено покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік, з іспитовим строком 1 рік;
 • кримінальне провадження №283/158/22, в якому обвинувачений, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, систематично ображав, принижував та залякував свою матір. За результатами розгляду провадження особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України та призначено покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік, з іспитовим строком 1 рік;
 • кримінальні провадження №283/556/22 та №283/950/22, розгляд яких триває.

У 2023 році судом розглянуто ще два кримінальні провадження, пов’язані з домашнім насильством, а саме:

 • кримінальне провадження №283/2198/22, в якому обвинувачений систематично ображав, принижував та залякував свою співмешканку, застосовував відносно неї фізичну силу. За результатами розгляду провадження особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України та призначено покарання у виді громадських робіт на строк 150 годин;
 • кримінальне провадження №283/199/23, в якому обвинувачений, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, систематично ображав, принижував та залякував свою співмешканку. За результатами розгляду провадження судом затверджено угоду між обвинуваченим та потерпілою про примирення, особу визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України та призначено покарання у виді 2 років обмеження волі, з іспитовим строком 1 рік.

Крім того, 10 січня 2023 року судом ухвалено вирок, згідно з яким особу визнано винуватою у вчиненні кримінальних проступків, передбачених частиною 1 статті 125, статті 390-1 КК України та призначено остаточне покарання у виді 2 років обмеження волі, з іспитовим строком 1 рік, за наступних обставин.

Так, за заявою колишньої дружини обвинуваченого Малинським районним судом Житомирської області було ухвалено рішення у цивільній справі про видачу обмежувального припису, яким визначено заходи тимчасового обмеження його прав строком на 6 місяців та покладено наступні обов’язки:

 • заборона наближення на відстань 0,5 км до місця проживання колишньої дружини,
 • заборонено особисто або через третіх осіб її розшукувати/переслідувати, в будь-який спосіб спілкуватися або контактувати з нею.

Будучи належним чином ознайомленим з вищезазначеним рішенням та нехтуючи обов’язковими приписами та обмеженнями суду, обвинувачений почав переслідувати потерпілу, також мав місце випадок, за якого він наніс колишній дружині тілесні ушкодження. Вказаним подіям передував розгляд Малинським районним судом Житомирської області справи про адміністративне правопорушення відносно вищезазначеної особи за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, за результатами розгляду якої адміністративну справу направлено до прокуратури у зв’язку із встановленням у діях порушника ознак кримінального правопорушення.

Також у 2022 році на розгляді Малинського районного суду перебувало п’ять справ про видачу або продовження дії обмежувального припису, пов’язані з домашнім насильством, з яких у чотирьох з них ухвалено позитивне рішення та в одній – відмовлено у видачі припису.