ДПС закликає громадян, які отримують доходи за кордоном, сумлінно сплачувати податки

Державна податкова служба України нагадала громадянам, що обов’язок сплачувати податки та збори визначено ст. 67 Конституції України, а в законодавстві чітко врегульований механізм сплати.

При цьому, якщо громадянин отримував доходи за кордоном і сплатив податки там, то за умови надання таких підтверджуючих документів йому не доведеться сплачувати податки ще раз і в України.

Для цього наша держава укладає угоди про уникнення подвійного оподаткування з іншими країнами. За цими угодами, зокрема, для визначення права на пенсію Пенсійним фондом України може бути взято до уваги стаж роботи в іншій країні. До таких країн належать держави колишнього Радянського союзу і держави СНД (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Російська федерація, Молдова, Грузія, Азербайджан,  Таджикистан, Туркменістан, Узбекістан), держави Прибалтики (Латвія, Литва, Естонія), ближнього та далекого зарубіжжя (Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія тощо). Повний перелік країн, з якими укладені угоди розміщено на сайті Пенсійного фонду України. Отже, подання декларації не тільки обов’язок для громадянина, але і захист його прав.

Для зарахування Україною страхового стажу, набутого за кордоном в державах, з якими укладено двосторонні угоди, громадянин України повинен офіційно (легально)  працювати за кордоном (в деяких випадках не менш ніж певний період часу – рік) та сплачувати всі відповідні відрахування там, зокрема соціальний внесок.

ДПС наводить статистику:

  • ДРФО містить 44,1 млн записів щодо фізичних осіб, за виключенням зони АТО кількість осіб становить 37,6 млн;
  • протягом 2019 року 19,7 млн, або майже 45 % громадян отримали різноманітні доходи у сумі 2 трлн грн;
  • із загальної кількості ФО отримали виключно пасивні доходи 6,8 млн осіб, або майже 35% у сумі 169,7 млрд грн (доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті);
  • доходи у вигляді заробітної плати отримали 11,6 млн осіб у сумі 1 153,1 млрд грн (або 57,3% від усіх отриманих громадянами доходів – 2 013,3 млрд грн);
  • серед економічно активного населення (це вік 15-70 років) не отримують доходи 13,3 млн осіб, при цьому 5,6 млн осіб (42%) не отримували доходи протягом останніх 10 років.

«Нам усім варто зрозуміти, що, не сплачуючи податки, ми обманюємо не абстрактну «державу», а один одного. Адже, якщо за державні послуги сплачує менше половини тих, хто ними користується, то про яку якість таких послуг може йти мова», – говориться в повідомленні ДПС.