“Дитина війни”: хто може отримати цей статус та що він передбачає?

Відповідно до частини 6 статті 30-1 Закону України “Про охорону дитинства” можливо отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. В народі цей статус ще називають “дитина війни”, хоча юридично цей термін не дуже є коректним.

Хто може отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, розповів заступник голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко.

Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №268, якою затверджено Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, право на отримання статусу мають діти, а також особи, які на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії рф не досягли 18 років і у результаті:

– отримали поранення, контузію, каліцтво;

– зазнали фізичного, сексуального насильства;

– були викрадені або незаконно вивезені за межі України;

– залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

– незаконно утримувалися, зокрема в полоні;

– зазнали психологічного насильства.

Куди звертатися для отримання такого статусу? В органи опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами влади.

Хто може звернутися?

– законний представник дитини;

– родичі (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра);

– вітчим, мачуха;

– представник органу опіки та піклування;

– сама дитина після досягнення 14-річного віку.

Які документи потрібно подати:

– Заяву про надання статусу;

– згоду на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

Також необхідно показати засвідчені копії документів:

– свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;

– документа, що посвідчує особу заявника;

– документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, – документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;

– довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);

– паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);

– паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);

– витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

Які пільги передбачає цей статус?

Зараз соціальна підтримка дітей зі статусом постраждалих внаслідок війни фактично обмежується безкоштовним харчуванням у дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах. Відповідні норми з 2020 року прописано у низці освітянських законів та в Законі України  «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Окрім того, статус дітей може передбачати певні пільги на місцевому рівні. Однак це залежить від рішень окремої територіальної громади.