Експортно-кредитне агентство не зможе підтримувати сировинні товари

У Верховній Раді готується до розгляду в другому читанні законопроект № 3793 «Про внесення змін до Закону України “Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту” щодо забезпечення ефективного функціонування Експортно-кредитного агентства»

До законопроекту надійшло 111 пропозицій та поправок від народних депутатів із яких пропонується врахувати 75 (в тому числі частково) і 36 – відхилити.

Під час підготовки до другого читання:

  • конкретизовані види діяльності ЕКА;
  • уточнено формулювання розширення сфери підтримки українського експорту – визначено, що ЕКА не може підтримувати сировинні товари;
  • встановлено, що положення законів «Про управління об’єктами державної власності» і «Про акціонерні товариства» поширюються на органи управління ЕКА, його корпоративне управління, з урахуванням певних особливостей;
  • встановлена система так званого внутрішнього контролю в ЕКА і вимоги до неї.

Найбільшу дискусію викликали питання підпорядкування ЕКА і контролю внутрішніх процесів. Було напрацьоване компромісне рішення – встановити, що ЕКА є страховиком із спеціальним статусом і регулювання його діяльності та нагляд здійснює Національний банк України. Водночас, Міністерство економіки і КМУ залучаються до врегулювання проблемних питань агентства.

Підтримана пропозиція встановити, що НБУ розробляє нормативно-правові акти обов’язкові для виконання ЕКА за погодженням із спеціально уповноваженим Кабміном органом. Також уточнено ряд інших повноважень НБУ.

Комітет ВР ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.