Електронні гроші: Мінцифра запускає пілотний проект, а НБУ пояснив, чому це не “Е-гривня”

Мінцифри повідомило, що запускає один із пілотних проєктів електронних грошей, який дасть змогу вивчити потенціал використання технологічних рішень, зокрема блокчейн-технології, при розробленні е-гривні. Для українців електронна гривня може суттєво здешевити грошові перекази та посилити безпеку особистих фінансів, зазначили у Мінцифри.

У межах цього пілоту частина співробітників державного підприємства “Дія” отримають електронні гроші з можливістю програмування. Пілот реалізується ТАСКОМБАНКОМ, фінтех-компанією Bitt та Stellar Development Foundation за підтримки Міністерства цифрової трансформації.  Пілот перебуває на етапі підготовки. З його результатами можна буде ознайомитися у 2022 році.

В НБУ зауважили, що напряму цей проект не має відношення до випуску е-гривні – цифрової валюти Національного банку України. Відповідно до нового законодавства емітентом е-гривні може бути лише НБУ.

Зараз Національний банк разом із Міністерством цифрової трансформації та іншими державними органами і установами активно працює над створенням концепції е-гривні. Її метою є визначення оптимальних способів використання (так званих юз-кейсів) та характеристик е-гривні, архітектури її випуску, технологічної платформи тощо. Створення концепції має завершитися до кінця 2022 року.

Лише після створення концепції е-гривні Нацбанк зможе розробити  нормативно-правову базу та сформувати вимоги до технології випуску цифрової валюти НБУ, а також вибрати технологічного провайдера для проведення тестового випуску е-гривні, що, зокрема, дасть змогу ухвалити рішення щодо доцільності її повномасштабного випуску. Вибір технологічного провайдера відбудеться шляхом прозорого конкурсного відбору (орієнтовно в 2023 році).

Крім того, на сьогодні Державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент) здійснює процедуру реєстрації торговельної марки “е-гривня” за поданням Національного банку. В НБУ звертають увагу, що цей термін можна використовувати лише для визначення цифрової валюти, емітованої Національним банком, і він не стосується інших платіжних інструментів (електронних грошей, бонусних програм тощо).