Фінансові установи будуть зобов’язані розкривати повну вартість мікрокредитів

Президент України підписав Закон № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій», який:

  • зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів сумою менше мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 5 тис. грн) та строком до 1 місяця;
  • установлює максимальну планку санкцій, які фінансова установа може нарахувати клієнтові у випадку прострочення виплат за кредитом.

Закон набере чинності з 1 січня 2021 року.

Після того фінансові компанії будуть зобов’язані вказувати (зокрема й у рекламі) реальну річну процентну ставку за мікрокредитами, яка включає всі без винятку витрати клієнта.

Буде заборонено зазначати процентні ставки на рівні 0% чи 0,01%, які можуть діяти лише впродовж короткого пільгового періоду, що призводить до неправильного розуміння вартості кредиту споживачем та може поставити позичальника в скрутне фінансове становище.

Договір мікрокредиту повинен буде містити повну інформацію про позику, а саме:
– повну процентну ставку,
– наявність додаткових та супутніх послуг,
– орієнтовну загальну вартість кредиту, графік платежів, інформацію про санкції у випадку прострочення та інше. Також фінансовій компанії заборонено змінювати умови договору в односторонньому порядку.

Проте фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику сумою, що не перевищує мінімальну зарплату. Таке зобов’язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату. Однак НБУ планує встановити вимогу до фінансових компаній розміщувати істотні характеристики кредитних продуктів (зокрема й мікрокредитів) на своїх вебсайтах, тим самим забезпечуючи своєчасне надання повної, точної та достовірної інформації про фінансові послуги.

Після того, як Закон набере чинності, з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. Водночас таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін (навіть, якщо така умова передбачена в договорі). У випадку прострочення ставка за мікрокредитом не може змінюватися в гіршу для клієнта сторону.