Фінансовий ефект Ради бізнес-омбудсмена досяг 17 млрд грн

Рада бізнес-омбудсмена отримала 398 скарг від підприємців – на 2% менше проти попереднього кварталу – і закрила 286 справ. Квартальний фінансовий ефект від роботи Ради становив 3,5 млрд. грн., а загальний вже перевищив 17 млрд. грн. 97% заявників задоволені професійною підтримкою Ради під час розгляду справ.

Хто стане новим бізнес-омбудсменом в Україні?

Податкові питання (60%), дії правоохоронних органів (13%), державних регуляторів (9%), місцевих рад (5%) та митні питання (5%) склали переважну більшість скарг. Як порівняти з попереднім кварталом, компанії подали на 6% більше податкових скарг – зокрема, на блокування податкових накладних та електронне адміністрування ПДВ. Кількість звернень щодо державних регуляторів збільшилася на 13%, зокрема через скарги на Державну архітектурно-будівельну інспекцію та Державний геокадастр. З позитивного: бізнес менше скаржився на Національну поліцію та Службу безпеки України – на 16% та 50% відповідно.

Чим може допомогти Рада бізнес-омбудсмена у боротьбі з фіскалами

Скарги на дії місцевих органів влади посіли п’яте місце в рейтингу звернень, що на 24% більше проти попереднього кварталу.

Ретельно дослідивши цю категорію звернень, Рада визначила деякі цікаві тенденції. З травня 2015 року компанії 273 рази скаржилися Раді на неправомірні дії місцевих органів влади, що становить 5% від загальної кількості звернень. Проблеми бізнесу стосувалися переважно виділення земельних ділянок, рішень та розпоряджень, інвестиційних спорів. Відмова виконувати рішення суду та порушення процедур закупівлі також були серед поширених питань, з якими стикалися підприємці. У лютому 2017 року Рада опублікувала системний звіт про місцеві органи влади, у якому рекомендувала усунути певні правові прогалини, сприяти добровільному об’єднанню територіальних громад, покращити процедури оренди землі та якість адміністративних послуг. Майже половина (41%) системних рекомендацій Ради вже виконана.

Державні установи виконали 90% рекомендацій Ради по окремих кейсах. Державна фіскальна служба, на яку скаржилися найчастіше, виконала 93% з 1776 виданих індивідуальних рекомендацій. Що стосується правоохоронців, то за останній квартал Служба безпеки України покращила свій показник на 2 п.п., досягнувши 98% виконання, а органи Прокуратури виконали 78% рекомендацій

Рада підготувала свій 15-й системний звіт, у якому проаналізувала ключові проблеми бізнесу під час використання механізму адміністративного (відомчого) оскарження. Державні органи в Україні часто реалізують свою компетенцію у доволі суперечливий спосіб. Тому можливість адміністративного оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади у досудовому порядку є надзвичайно важливою для бізнесу. З цього приводу Рада розробила комплекс рекомендацій уряду.

Бізнес-омбудсмен. Чим він може допомогти бізнесу?

Щоб ознайомити український бізнес із інструментами захисту їх законних прав, Рада розпочала нову інформаційну кампанію під назвою «ZmiNEW». Цей проект передбачає співпрацю зі ЗМІ, бізнес-асоціаціями, бізнес-школами та університетами, а також державними установами задля створення культури відкритої, справедливої та прозорої державної служби.

«Ми успішно продовжуємо свою основну роботу та розглядаємо сотні скарг щоквартально – вирішуємо їх без бюрократії, проактивно визначаємо проблеми, ґрунтовно проводимо розслідування та публікуємо системні звіти, актуальні для багатьох підприємців. Ми твердо налаштовані й надалі продовжувати цю роботу й сприяти змінам у веденні бізнесу в Україні», – зазначив бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета.