Гомосексуальні пари зможуть зареєструвати партнерство – законопроект

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 9103 “Про інститут реєстрованих партнерств”, який передбачає можливість всім парам, зокрема й гомосексуальним, вибудовувати свої стосунки у певній юридичній площині.

Відповідно до законопроекту, реєстрованим партнерством є зареєстрований у визначеному порядку добровільний сімейний союз двох повнолітніх осіб, однієї чи різної статі, в основі якого лежить взаємоповага, взаєморозуміння, взаємопідтримка, взаємні права та обов’язки, що корелює з визначенням сім’ї, відповідно до норм Сімейного кодексу України.

Реєстроване партнерство не є шлюбом. Проживання осіб однією сім’єю не є реєстрованим партнерством, якщо відповідний союз не зареєстровано.

Реєстрація партнерства проводиться після 10 днів з дня подання відповідної заяви, розірвання можливе як за спільною заявою, так і за волевиявленням однієї зі сторін (судом в порядку окремого провадження, при цьому заходів для примирення чи встановлення причин розірвання не проводиться).

Після державної реєстрації партнери набувають статусу близьких родичів, а саме члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного, незалежно від того, чи проживають вони фактично разом та чи ведуть спільно домашнє господарство.

Передбачені й положення щодо можливості реєстрації партнерства за відсутності однієї осіб або поза межами органу реєстрації актів цивільного стану (до прикладу, коли особа є військовослужбовцем).

Проект  також містить положення щодо договору реєстрованого партнерства та вимог щодо його укладення. Якщо в такому договорі не передбачене інше, то на майно, набуте реєстрованими партнерами за час перебування в партнерстві, поширюється режим спільної сумісної власності.

Планується закріпити особисті немайнові права та обов’язки реєстрованих партнерів (зокрема права партнера у разі смерті чи зникнення безвісти іншого), положення про правовий режим майна реєстрованих партнерів, правила спадкування за законом і за заповітом,  засади соціального захисту тощо.

Зауважимо, що законопроект не регулює питання батьківства реєстрованих партнерів.