Господарське судочинство під час війни: у Львові обговорили проблемні питання

У Львові  за ініціативою Верховного Суду відбувся круглий стіл на тему “Проблемні питання господарського судочинства під час війни”. Захід проходив на базі  Західного апеляційного господарського суду.

Участь у заході взяли судді всіх інстанцій з різних куточків України, народні депутати, представники Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, юристи, адвокати та міжнародні експерти.

Учасники обговорили проблемні питання господарського судочинства під час війни, особливості дистанційного правосуддя, формування судової практики щодо розгляду спорів, пов’язаних із стягненням збитків з рф за дії вчинені під час військової агресії, проблемні питання матеріального забезпечення роботи господарських судів.

Війна росії проти України ставить перед українським судочинством все нові виклики: ракетні обстріли, повітряні тривоги і наслідки ракетних ударів значно ускладнили судовий процес, утім суди продовжують працювати.

“На сьогодні, на жаль, 4 суддів загинуло, велика кількість суддів поранена, є загиблі серед працівників апаратів судів. Також треба сказати, що велика кількість суддів пішли добровольцями захищати Україну. Тільки у Верховному Суді 4 суддів добровольно вступили до лав збройних сил і захищають державу”, – зазначив Голова Верховного Суду Всеволод Князев.

Наразі в Україні триває робота над тим, щоб перейняти найкращий досвід іноземних судових систем щодо дистанційного правосуддя, яке дасть змогу пришвидшити судові процеси та зробити їх ще ефективнішими.

Саме господарські суди розглядають справи, які стосуються завданої рф шкоди українському бізнесу. Важливо, аби кожне підприємство мало доступ до правосуддя, навіть у мовах широкомасштабної війни.

“У багатьох господарських судах, як власне і в людей, немає світла, зв’язку, немає можливості здійснювати судочинство, тим не менше, ми продовжуємо працювати. Основні напрямки, над якими ми зараз працюємо, це те, щоб надати можливість через дистанційне правосуддя проводити засідання, для того, щоб не наражати на небезпеку учасників судового засідання. Верховний Суд напрацював пропозиції щодо розширення можливості дистанційного правосуддя. Зокрема, щоб і секретарі судових засідань, не тільки учасники, судді, мали можливість брать участь дистанційно, для того, щоб не зривалися судові засідання”, – підкреслила Лариса Косач, Голова Касаційного господарського суду у складі ВС.

Неабияку підтримку у ці нелегкі часи надають наші міжнародні партнери. Так, своїм досвідом приїхали поділитися і колеги із Польщі.
Зокрема, Лукаш Пеб’ях, суддя, доктор Інституту правосуддя з Варшави розповів, як вплинуло на систему правосуддя у Польщі скасування окремих процесуальних правил для господарських судів: “Це призвело до катастрофічних наслідків. По-перше, справи розглядалися набагато довше. По-друге, судді господарських судів, хоча вони є професіоналами, не мали інструментів для того, щоб належним чином здійснювати провадження”.