Господарський суд не може визнати договір неукладеним – ВС

Вимога щодо встановлення певних фактів не може бути самостійним предметом розгляду в господарському суді. Про це йдеться у постанові Верховного Суду по справі № 907/804/17 ВС прийняв 30.07.2019 .

Так, підприємство просило визнати договір неукладеним та обґрунтувало позов тим, що між сторонами не було досягнуто згоди щодо істотних умов. Місцевий та апеляційний суди частково задовольнили позов, визнавши договір неукладеним у формі єдиного документу, підписаного двома сторонами. Суди вказали, зокрема, на відсутність у відповідача копії договору, виконаної саме з оригіналу такого договору.

Однак колегія суддів Верховного Суду ВС скасувала такі рішення і відмовила у задоволенні позовних вимог.

Верховний Суд зазначив, що вимога про визнання договору неукладеним не є способом захисту прав і законних інтересів суб’єктів господарювання, який передбачений положенням Господарського кодексу або Цивільного кодексу, не визначена відповідна вимога як такий спосіб і іншими законами.

Водночас, вимога щодо встановлення певних фактів не може бути самостійним предметом розгляду в господарському суді, оскільки до його повноважень не належить встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Вимога про визнання договору неукладеним є вимогою про встановлення факту, який має юридичне значення. Встановлення судом факту відсутності укладення договору може мати місце лише при розгляді іншого господарського спору.

Джерело: Ліга Закон Бізнес