Громадяни не зобов’язані купувати маски, – суд

Кельменецький районний суд Чернівецької області не оштрафував громадянина, який перебував без маски у громадському місці. У рішенні вказано, що законодавство не зобов’язує громадян самостійно придбати чи пошити маску.

Обставини справи наступні: чоловік стояв на автобусній зупинці в селі без маски, до нього підійшли правоохоронці і заявили, що він порушив правила карантину, у відповідь чоловік пояснив, що не мав змоги придбати маску в селі чи виготовити, а безкоштовно маску йому не пропонували.

Суд закрив справу через відсутність складу адміністративного правопорушення і ухвалив постанову, в якому йдеться, що саме держава повинна забезпечувати населення медичними масками.

Суд зауважує, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» фінансування профілактичних і протиепідемічних заходів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України та місцевих бюджетів. В окремих випадках, передбачених законом, ці заходи здійснюються за рахунок коштів підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, а також коштів фізичних осіб.

У матеріалах справи були відсутні докази, які б підтверджували, що громадянин за власні кошти зобов’язаний придбати чи виготовити засіб індивідуального захисту, зокрема респіратор або захисну маску. Також були відсутні докази, що держава профінансувала чоловікові витрати на придбання чи виготовлення медичної маски і за таких умов він порушив заборону перебувати в громадських місцях без маски.

Крім того, на даний час в Україні не визначені відповідні медичні критерії та не прийняті нормативно-правові акти, щодо випадків та необхідності носіння маски/респіратора, вважає суд.