ІХ щорічний Національний судовий форум: судді обговорили спори, пов’язані із захистом прав фізосіб в умовах воєнного стану в Україні

У столиці сьогодні пройшов ІХ щорічний Національний судовий форум «Актуальні питання з розгляду спорів, пов’язаних із захистом прав фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні». Організаторами заходу виступили Норвезька Рада у справах біженців, Верховний Суд України та Асоціація розвитку суддівського самоврядування.

Участь у заході, вперше за всі роки проведення Форуму, взяли судді з усіх куточків України. Доповідачами виступили судді Верховного Суду, Конституційного Суду України, представники Верховної Ради України.

Ліанна Бадамо, спеціалістка програми Інформування, консультування та правової допомоги Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні розповіла присутнім про історію створення, місію та основні напрямки діяльності Ради.

Павло Павліш, заступник Голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики, ознайомив аудиторію з особливостями законодавчого забезпечення захисту прав громадян в умовах воєнного стану.

У свою чергу Мирослава Білак, суддя Верховного Суду виступила з темою: «Принцип правовладдя як інструмент вирішення колізій у національному законодавстві».

Суддя Верховного Суду Ян Берназюк проаналізував особливості застосування принципу національної безпеки в умовах воєнного стану в Україні.

На особливостях розгляду пенсійних та соціальних спорів окремих категорій громадян зупинилася суддя ВС Анна Бучик.

Про нюанси застосування процесуальних норм в адміністративному процесі в умовах воєнного стану розповів суддя ВС Андрій Жук.

Особливості оподаткування в умовах воєнного стану аналізував суддя ВС Микола Гімон.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч ознайомив присутніх із роботою суддівського самоврядування в умовах війни. При цьому пан Моніч закликав суддів та працівників апаратів судів підтримати електронну петицію, що опублікована на сайті Президента України, стосовно критичної ситуації з приводу відтоку кадрового потенціалу із судової системи через вкрай низький рівень оплати праці найнижчої ланки державних службовців апаратів загальних місцевих та апеляційних судів, а саме секретарів судових засідань та помічників суддів.

Віктор Городовенко, суддя Конституційного Суду України зупинився на темі «Свобода вираження поглядів суддів в умовах воєнного стану».

Його колега, суддя КСУ Оксана Грищук, проаналізувала розвиток юридичних позицій Конституційного Суду України в умовах воєнного стану щодо людської гідності, як джерела соціальних прав.

Суддя КСУ Василь Лемак розкрив тему конституційного контролю за актами права в умовах воєнного стану, а його колега Олександр Петришин – обмеження прав і свобод людини в умовах воєнного стану.

Своєю чергою Петро Філюк, суддя КСУ наголосив на важливості комунікації між Конституційним Судом України, Верховним Судом та іншими органами державної влади України та проаналізував основні шляхи у цьому напрямку.

Більше цікавого з Форуму – вже незабаром на сайті FEMIDA.UA.