КГС ВС висловився щодо права на отримання інформації про діяльність ТОВ

У постанові КГС ВС від 21.01.2020 в справі № 906/157/19 йдеться про особливості захисту корпоративного права на отримання інформації про діяльність ТОВ.

Так, рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, задоволено позовні вимоги учасника ТОВ до ТОВ про зобов’язання ТОВ надати завірені підписом уповноваженої особи товариства копії документів: статуту; річної фінансової звітності за 2018 рік; документів звітності, що подаються відповідним державним органам за 2018 рік; документів, що підтверджують права на майно (нерухоме та рухоме) станом на 14 грудня 2018 року та станом на 29 січня 2019 року; документів бухгалтерського обліку за період з 14 грудня 2018 року по 29 січня 2019 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є учасником ТОВ і неодноразово звертався із запитами до товариства з вимогою надати зазначені документи, однак відповідач на порушення приписів статей 5, 43 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» не надав їх, чим порушив корпоративні права позивача.

Залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій, КГС ВС зазначив наступне.

Одержання учасником господарського товариства інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким учасником своїх корпоративних прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні господарською організацію.

Внаслідок невиконання господарським товариством свого обов’язку з надання учаснику на його вимогу інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права.

Отже, надання визначених позивачем як учасником ТОВ документів є обов’язком товариства згідно з приписами статей 5, 43 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та положеннями статуту ТОВ.

Відповідно, ненадання відповідачем запитуваної учасником товариства інформації (ненадання копій відповідних документів) порушує права та законні інтереси учасника товариства.

Тому суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, дійшов цілком обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову, говориться у постанові КГС ВС.