Класичні схеми аграрного рейдерства – як боротися?

В Офісі протидії рейдерству проаналізували проблематику аграрного рейдерства крізь призму роботи Колегії Мін’юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації – та виділили 3 класичні схеми, додавши свої рекомендації щодо протидії.

Схема 1. Зміна власника земельних ділянок шляхом внесення змін до реєстру. Державний реєстратор за відсутності визначених законодавством документів або на підставі підроблених документів вносить зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) щодо власника земельної ділянки.

Схема 2. Рейдерське захоплення врожаю. На підставі підроблених документів про перехід права власності на корпоративні права фермерського господарства до ДРРП носиться запис про зміну власника підприємства, а вже наступного дня «нові власники» починають збирати врожай на земельній ділянці.

Схема 3. Незаконне припинення договорів оренди, емфітевзису і суперфіцію та реєстрація іншого речового права за третьою особою. Аграрій обробляє земельні ділянки на підставі договорів оренди, а згодом шляхом вчинення незаконних реєстраційних дій такі договори оренди припиняються та право оренди земельних ділянок реєструється за третьою особою.

Що робити, аби ці схеми не спрацювали?

Експерти Офісу вчергове наголошують на необхідності подбати про належне оформлення документів, що підтверджують право власності або інше речове право на земельну ділянку, а також про внесення таких відомостей до ДРРП. Крім того, варто пересвідчитись, чи присвоєно вашій земельній ділянці кадастровий номер.

Також радять користуватися послугами моніторингових сервісів, які дозволяють отримати миттєві повідомлення про зміну статусу будь-яких об’єктів нерухомого майна у ДРРП.

Що робити, якщо атакують рейдери?

Якщо превентивні заходи не спрацювали і ваше майно потрапило в поле зору рейдерів, експерти радять без зволікань звернутися зі скаргою до Офісу протидії рейдерству або ж до суду.

При цьому слід врахувати, що паралельне застосування механізмів адміністративного і судового оскарження може унеможливити задоволення скарги Міністерством юстиції: відповідно до вимог законодавства Колегія відмовляє у задоволенні скарги, коли наявна інформація про судове провадження у зв’язку із спором між тими самими сторонами, із того самого предмета і підстав

Адміністративний порядок оскарження реєстраційних дій дозволяє швидко (в окремих випадках – протягом доби) відреагувати на можливі порушення у сфері державної реєстрації, підкреслили експерти Офісу протидії рейдерству.