Кодекс з процедур банкрутства введено в дію

Новий Кодекс з процедур банкрутства, який набрав чинності 21 квітня 2019 року, введено в дію 21 жовтня 2019 року.

Це перший за часи незалежності України комплексний документ, що врегульовує всі процедурні питання банкрутства.

Кодексом запроваджується інститут банкрутства фізичних осіб, визначаються умови і порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом і застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.

Кодекс викладено в чотирьох книгах:

Книга 1. Загальна частина.

Книга 2. Арбітражний керуючий.

Книга 3. Банкрутство юридичних осіб.

Книга 4. Відновлення платоспроможності фізичної особи.

Ініціювати процедуру банкрутства і відновлення платоспроможності фізичної особи зможе тільки боржник.

Основні принципи цієї процедури є достатньо лояльними стосовно банкрута: відкриття процедури виключно за ініціативою боржника, можливість задоволення вимог кредиторів шляхом реструктуризації та/або погашення боргів шляхом реалізації всього майна боржника, що входить у ліквідаційну масу, недоторканність житла, неможливість повторної процедури банкрутства.

Варто зауважити, що до складу ліквідаційної маси не включатиметься єдине житло боржника (квартира загальною площею не більше 60 кв.м або житловий будинок, загальною площею не більше 120 кв.м), а також грошові кошти, що знаходяться на рахунках боржника в пенсійних фондах і фондах соціального страхування.

Також Кодексом встановлено наступні новації:

– спрощено порядок відкриття провадження у справах про банкрутство,

– усі майнові спори за участю боржника зосереджуються у справі про банкрутство,

– арешт майна боржника можливий виключно у межах справи про банкрутство,

– звільнення активів боржника з податкової застави та скасування арештів на майно здійснюється ухвалою суду у справі про банкрутство,

– створюється єдина саморегулівна організація арбітражних керуючих тощо.

«Приведення чинного законодавства до сучасних реалій та світових тенденцій має позитивно відобразитись на економіці та інвестиційному кліматі в державі. Зокрема, завдяки введенню Кодексу, Україна наступного року може піднятися на 10 позицій у рейтингу Світового банку з легкості ведення бізнесу завдяки прийнятому акту», – зазначила заступник Міністра юстиції України Валерія Коломієць.