Коли українці зможуть отримати компенсації за зруйноване житло?

Перші компенсації українці можуть отримати вже у травні, згідно із Законом № 2923-IX “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”.

Про це заявила народна депутатка, голова Комітету ВР з питань організації державної влади Олена Шуляк: «За два місяці уряду необхідно розробити всі постанови, а також обов’язково ухвалити їх. З іншого боку, органи місцевого самоврядування повинні створити відповідні комісії при кожній громаді. Саме ці комісії мають організаційно й технічно допомагати всім тим людям, які будуть звертатися за компенсацією. Комісії не прийматимуть рішення про те, хто і коли отримає компенсацію чи яка сума буде зазначена в житловому сертифікаті, що надаватиметься для компенсації. Комісії працюватимуть суто над організаційними моментами».

Механізм компенсації передбачає роботу із цифровим інструментом – Реєстром пошкодженого і зруйнованого житла, де міститься вся інформація. За словами депутатки, уже понад 600 громад приєдналося до роботи з цим Реєстром.

«…Родини військових, багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю, демобілізовані матимуть першочергове право на компенсацію. Також важливо, що людина зможе сама обирати населений пункт і не буде прив’язана саме то того місця, де було зруйноване житло», – розповіла Олена Шуляк.

Житловий сертифікат можна буде використати і на придбання житла на вторинному ринку або для інвестиції на первинному ринку.

Наразі одним із найскладніших питань залишається відшкодування тим особам, житло яких перебуває у населених пунктах на тимчасово окупованих територіях. «У цих випадках підрахувати пошкодження та руйнування дуже важко. Уряд наразі розробляє відповідний порядок, де будуть прописані особливості роботи саме на таких територіях і будуть застосовуватися різні сучасні засоби, зокрема робота із супутниковими даними, аерофотозйомка тощо. Усі руйнування будуть зафіксовані, щоб застосувати надання механізму компенсації для всіх українців», – пояснила парламентарій.