Комітет ВРУ з питань правової політики не підтримав законопроєкти про “п’ятирічки”

На черговому засіданні Комітету ВРУ з питань правової політики одним із питань був розгляд законопроєктів щодо суддів-п’ятирічок (№ 4505, 5889 та 7698), – повідомляє Депутат Роман Бабій.

“Розглянули пакет з 3-х законопроектів (мій № 4505, 5889 та 7698), присвячених темі суддів-п’ятирічок. Наразі близько 350 суддів перших інстанцій роками без повноважень, справи не розглядають, але отримують суддівську винагороду. Їх проронується призначити (відновити повноваження) без проведення кваліфоцінювання, а після відновлення роботи Вищої кваліфкомісії суддів провести таке оцінювання та звільнити у разі непроходження. На голосування винесли останній з трьох, але він не набрав необхідної кількості голосів.
Свій законопроект я вносив ще у 2020 році, і тоді це було актуально, бо було зрозуміло, що до відновлення роботи Вищої кваліфкомісії суддів України ще дуже далеко. На жаль тоді ця пропозиція не знайшла політичної підтримки. Зараз формування ВККС вже на фінальній стадії, а тому у цьому законопроекті вже особливої потреби немає. Тим більше, що наразі найактуальніше питання для ВРП це формування ВККС, а не судді-п’ятирічки, якими має зайнятися вже нова ВККС з дотриманням всіх процедур.
До законопроекту зможемо повернутися, якщо з тих чи інших причин ВККС сформовано не буде”, – зазначає депутат.
Як повідомлялося, ці законопроєкти пропонували повернути повноваження так “п’ятирічкам”, тобто суддям, які були вперше призначені на п’ять років, і чиї повноваження не були продовжені у зв’язку з непроходженням чи негативним проходженням кваліфоцінювання ВККС.
“Розглянули також проект Закону № 9047 про додаткові джерела фінансування судової влади. Розглядали можливість прийняття в першому читанні, але відклали – вирішили додатково отримати консультативний висновок ВРП та заслухати позицію Мінфіну і НАЗК.
Справа в тому, що зараз гроші на функціонування української судової системи беруть виключно з держбюджету. Ситуація з фінансуванням була складною і до повномасштабного вторгнення, зараз вона загострилася ще більше. Тому законопроект пропонує дозволити фінансування судової системи міжнародними донорами (через міжнародні договори, програми технічної допомоги), а також дозволити судам, органам суддівського врядування, іншим державним органам та установам системи правосуддя отримувати під час воєнного або надзвичайного стану благодійну допомогу. Найбільше зауважень у мене та моїх колег викликала пропозиція про можливість вносити благодійні внески на адресу конкретного суду. Створювати додаткове поле для корупції – не дуже гарна ідея. Можливо варто створити спецфонд держбюджету, куди благодійники і зможуть вносити допомогу”, – наголосив Роман Бабій.
Ще одне питання розгляду Комітеу – правки та пропозиції до другого читання комітетського законопроекту 7574-д.
“Нагадаю, що ідея в тому, щоб зробити обов’язковим використання електронного кабінету в ЄСІТС для приватних юросіб та фізосіб-підприємців (на додачу до органів державної влади та місцевого самоврядування, нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих тощо, обов’язок для яких вже є). Але для ФОП ця норме почне діяти через 3 міс після війни, а для приватних юридичних осіб – з відстрочкою 3 (в господарському процесі) або 7 місяців (в інших процесах). За невиконання цього обов’язку встановлюється “процесуальна відповідальність” – подані документи залишаються без руху (зараз ніякої відповідальності немає).
Цей законопроєкт рекомендували прийняти у другому читанні та в цілому”, – резюмував він.