Концесія: сворено умови для залучення приватних інвестицій в дорожнє будівництво

Парламентом прийнято Закон “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо врегулювання бюджетних відносин під час реалізації договорів, укладених в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійних договорів”.

Законом врегульовано порядок фінансування видатків на користь приватного партнера/концесіонера, що здійснюються за договором, укладеним в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі, концесійним договором, згідно із законами України «Про державно-приватне партнерство», «Про концесію».

Внесено зміни до Бюджетного кодексу України, зокрема, визначено термін «довгострокове зобов’язання у рамках здійснення державно-приватного партнерства (концесії)».

Також визначено процедури планування і здійснення видатків бюджету на виконання довгострокових зобов’язань у рамках ДПП (включаючи встановлення обмежень щорічних обсягів таких видатків), особливості врегулювання бюджетних питань в частині ДПП щодо автомобільних доріг загального користування, порядок зарахування до бюджетів платежів, пов’язаних з ДПП тощо.

Що на практиці означає прийняття цього Закону?

Тепер держава зможе щорічно здійснювати виплати приватному інвестору, передбачені договором про ДПП та/або концесію, з коштів Державного дорожнього фонду.

Закон врегульовує питання взаємних обов’язків держави та інвесторів у проектах державно-приватного партнерства. Зокрема, бізнес отримує гарантію того, що держава виконає свої зобов’язання в частині оплати за експлуатаційну готовність, так звані availability payments.

Наразі вєе є 2 пілотних проекти ДПП – маршрути “Харків – Дніпро – Запоріжжя” та “Ягодин – Ковель – Луцьк”, які впроваджуються при підтримці IFC та ЄБРР. Окрім цього, завдяки прийнятому законопроекту уже цьогоріч плануємо оголосити конкурс на будівництво першої нової концесійної дороги “Краковець – Львів – Броди – Рівне”.

Законом передбачається, що договори укладені в рамках ДПП, у тому числі концесійні договори, є довгостроковими – в середньому від 5 до 50 років. Відповідні договори можуть передбачати виконання фінансових зобов’язань, зокрема здійснення платежів приватному партнеру, наприклад плати за експлуатаційну готовність, після введення об’єкту в експлуатацію та до кінця дії такого договору.

На сьогодні державний партнер (концесієдавець) позбавлений можливості брати довгострокові зобов’язання для виконання такого договору у зв’язку з обмеженнями процесу бюджетотворення. Відсутність законодавчо закріпленого механізму довгострокових зобов’язань стримує інвесторів від участі в ДПП та перешкоджає збільшенню масштабів дорожнього будівництва.

Закон містить такі зміни:

▪ запроваджено довгострокові зобов’язання у рамках ДПП державними партнерами (концесієдавцями)
▪ встановлені вимоги щодо загального щорічного обсягу довгострокових зобов’язань в рамках ДПП;
▪ передбачене спрямування коштів Державного дорожнього фонду на здійснення плати за експлуатаційну готовність автодоріг загального користування державного значення, побудованих в рамках виконання договору про ДПП або концесію
▪ врегульовано механізм сплати концесійних платежів

Закон  також створює додаткові джерела поповнення Державного бюджету України, зокрема:

▪ плата за використання автодоріг загального користування транспортними засобами з повною масою 12 тонн і більше
▪ адміністративні штрафи за правопорушення габаритно-вагового контролю (ГВК)

Нагадаємо, у грудні Укравтодор, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підписали договір на надання консультаційних послуг з підготовки ДПП проєктів у дорожній галузі. Згідно із договором, першими проектами державно-приватного партнерства будуть два маршрути Харків – Дніпро – Запоріжжя (М–29, M–04, M–18) та Ягодин – Ковель – Луцьк (М–07, М–19).