Купівля-продаж с/г землі: які податки сплачуватиме продавець?  

З 1 липня 2021 року набере чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який дозволить ромадянам вільно купувати та продавати землі сільськогосподарського призначення.

На першому етапі (з 01.07.2021) с/г землі зможуть купувати  тільки ФО-громадяни України, не більше 100 га на людину. Другий етап (з 01.01.2024) передбачає, що отримають змогу набувати права власності на землю і ЮО, які створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками їх є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. Максимальний розмір земельної ділянки – 10 тис. га.

Ціна на землю буде формуватися за домовленістю між покупцем та продавцем. Однак, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку, яку  буде проводити відповідний Держгеокадастр.

 Які документи необхідні?

  • паспорти продавця та покупця,
  • ідентифікаційні коди,
  • звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки,
  • документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт),
  • витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.

   Які податки сплачує продавець?  

Фізична особа, у разі продажу земельної ділянки, вправі не сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за умови, якщо фізична особа продає нерухоме майно вперше протягом року, розмір земельної ділянки не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної в статті 121 Земельного кодексу України  та земельна  ділянка перебуває у власності продавця понад 3 роки (пункт 172.2 статті 172 ПКУ) .

В іншій ситуації громадянину  доведеться сплачувати 5% податку на доходи  фізичних осіб та 1,5% військового збору від вартості земельної ділянки,  установленої в договорі. Для продавців – нерезидентів ставка податку на доходи в разі продажу належної їм нерухомості становить 18%.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки повинен містити всі умови, перелічені в статті 132 Земельного кодексу України, в тому числі кадастровий номер, цільове призначення, склад угідь, наявні обмеження тощо.

Перед укладенням угоди купівлі продажу слід провести попередню перевірку:

  • реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі;
  • реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Чи потрібно нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу?

Нотаріус посвідчує відповідний договір лише за наявності оцінювальної вартості такого нерухомого майна та документа, що підтвердить сплату податку на доходи до бюджету продавцем. Адміністративний збір  майбутній продавець перераховує до бюджету за місцем нотаріального посвідчення зазначеної угоди у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».