Купівля землі: алгоритм для перевірки «юридичної чистоти»

Щоб не стати «жертвою» шахраїв і уникнути ситуацій із наявністю будь-яких обтяжень щодо ділянки, зареєстрованих обмежень у її використанні, межових спорів між сусідами та інших ризик-факторів, експерти Офісу протидії рейдерству радять самостійно перевірити «юридичну чистоту» землі.

1. З’ясуйте, чи присвоєно земельній ділянці кадастровий номер, що є головною умовою для оформлення права власності чи користування на неї.

Без наявності кадастрового номеру сьогодні неможливо провести жодну юридичну дію (відчуження, оренда, суперфіцій тощо) щодо земельної ділянки.

Чкщо ви вже є власником ділянки, якій досі не присвоєно кадастровий номер, потрібно звернутися до найближчого розробника документації із землеустрою.

Дізнатися інформацію про присвоєння кадастрового номеру обраній ділянці можна у власника, або ж самостійно.

2. Скористатися Публічною кадастровою картою України map.land.gov.ua, у якості критеріїв пошуку вказавши населений пункт, де знаходиться земельна ділянка, чи її координати.

За допомогою цього пошуку можна дізнатися не лише кадастровий номер ділянки, але й тип власності, цільове призначення, площу.

3. Дізнайтеся інформацію про право власності та речові права на земельну ділянку.

Для отримання безкоштовного доступу до цієї інформації потрібно пройти авторизацію й ідентифікацію на вебпорталі Держгеокадастру e.land.gov.ua/auth_select.

Зі сформованої довідки можна дізнатися, зокрема, про: нормативну грошову оцінку ділянки (якщо така проводилася); сертифікованого інженера-землевпорядника; зареєстроване обмеження у використанні ділянки (скажімо, земля знаходиться в охоронній зоні навколо об’єкта культурної спадщини); суб’єктів права власності на земельну ділянку.

Ці відомості про власника (землекористувачів) земельної ділянки є довідковими, вся актуальна інформація міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРП).

4. Отримайте інформаційну довідку з ДРП:

  • увійти (реєстрація не обов’язкова) до Кабінету електронних сервісів kap.minjust.gov.ua/services/registry , розділ «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», підрозділ «Отримати інформаційну довідку»;
  • авторизуватися за допомогою ЕЦП;
  • здійснити пошук за кадастровим номером;
  • слатити адміністративний збір (30 грн вартість послуги + 3 грн комісія);
  • завантажити сформовану інформаційну довідку щодо об’єкту нерухомого майна.

Відповідна довідка дасть змогу з’ясувати, хто є власником ділянки, коли ділянка була набута у власність та на яких підставах, чи зареєстровані інші права (оренда, сервітут, емфітевзис, суперфіцій), чи наявні обтяження (арешт, заборона відчуження, іпотека).

Зверніть увагу, що в ДРП наразі відсутня частина інформації про права на земельні ділянки, які виникли до 2013 року.

5. Перевірте, чи не має щодо землі судових спорів, за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень reyestr.court.gov.ua/, вказавши у пошуку кадастровий номер ділянки (для більш точного пошуку зазначте цей критерій в лапках).

Такий моніторинг дозволить дізнатися, чи оспорювалося право власності на земельну ділянку, а також перевірити, чи не знаходиться вона під арештом, чи не була передана в іпотеку, чи існують межові спори (пересічення меж з іншими ділянками, накладання їх одна на одну).