Купівля житла на вторинному ринку: як перевірити юридичну чистоту?

Для громадян, які планують придбати житло на вторинному ринку нерухомості, надали поради експерти Офісу протидії рейдерству. Пропонується алгоритм дій, який дозволить самостійно перевірити юридичну «чистоту» квадратних метрів і уникнути проблем із нерухомістю в майбутньому.

Крок 1. Отримати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Для цього потрібно:

  • увійти (реєстрація не обов’язкова) до Кабінету електронних сервісів https://kap.minjust.gov.ua/services/registry в розділ «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», підрозділ «Отримати інформаційну довідку» (вхід в підрозділ з ЕЦП);
  • після авторизації в системі можна здійснити пошук за 3 критеріями: адресою; реєстраційним номером об’єкту нерухомості; кадастровим номером земельної ділянки;
  • слати адміністративний збір (30 грн вартість послуги + 3 грн комісія);
  • завантажити сформовану інформаційну довідку щодо об’єкту нерухомого майна.

Довідка дасть змогу з’ясувати: кому насправді належить квартира, чи є інші співвласники? коли була набута нерухомість у власність та підстави її набуття? чи зареєстровані будь-які права на нерухоме майно, окрім права власності (право оренди, право господарського відання, право оперативного управління)? чи наявні щодо нерухомого майна будь-які обтяження (арешт, заборона відчуження, іпотека)?

Крок 2. З’ясувати, чи не був об’єкт нерухомого майна предметом судових спорів.

Для цього варто скористатися інформацією у розділі «Стан розгляду справ» на вебпорталі «Судова влада України» https://court.gov.ua/fair/. Критерієм пошуку у цьому разі може бути П.І.Б. власника об’єкту нерухомого майна, цю інформацію потрібно вказати в графі «Сторона по справі».

Крок 3. Перевірити, чи існує суттєва заборгованість зі сплати комунальних платежів у теперішнього власника житла.

У разі, якщо постачальник послуг звернувся до суду з вимогою повернути суму заборгованості за надані комунальні послуги та суд видав відповідний судовий наказ, – вказана інформація буде відображена в Єдиному реєстрі боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Крок 4. Також не зайвим буде проаналізувати «ланцюг» переходів права власності на майно. Однак самостійно отримати таку інформацію майбутній власник житла не зможе, для цього потрібно звернутися до найближчого державного реєстратора. Аби отримати відповідну інформацію, реєстратору необхідно надати документ, що посвідчує особу, і сплатити адміністративний збір. Якщо за результатом цього моніторингу буде з’ясовано, що власники нерухомості часто і швидко змінювалися, — це буде тривожним «сигналом» для майбутнього власника, який може свідчити про шахрайські дії із майном, наголошують експерти Офісу протидії рейдерству.