Купівля житла: як перевірити забудовника?

Експерти Офісу протидії рейдерству надали рекомендації, які варто врахувати перед укладанням інвестиційного договору із забудовником, аби уникнути проблем із нерухомістю в майбутньому.

1. Пересвідчитися у надійності ділової репутації забудовника.

Обравши будівельну компанію, перевірте її в ЄДР (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search). Ця опція — безкоштовна, пошук здійснюється за повним або скороченим найменуванням ЮО, а також за кодом ЄДРПОУ. Такий пошук дозволить дізнатися детальну інформацію про ЮО, зокрема: коли було створено компанію, який розмір її статутного фонду, хто її засновники, які види діяльності вона може здійснювати. Повинна насторожити, скажімо, інформація стосовно відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи.

2. Перевірити, чи не перебуває компанія забудовника у процедурі банкрутства.

Такий моніторинг також можна здійснити самостійно – на вебпорталі «Судова влада України» https://court.gov.ua/fair/. Тут же можна перевірити, чи не був забудовник учасником судових проваджень.

3. Отримати інформацію про наявність у будівельної компанії всієї необхідної дозвільної і проєктної документації.

Якщо перевірка професійної репутації забудовника не викликала жодних запитань, можна вирушати до відділу продажів для отримання інформації про наявність у забудовника усієї необхідної дозвільної і проєктної документації, або ж «озброїтися» відповідними даними, зайшовши на сайт будівельної компанії (щоправда, така інформація не завжди публікується на офіційних інтернет-ресурсах забудовника).

Важливо дізнатися, чи є у забудовника, зокрема, такі документи:
– ліцензія на провадження господарської діяльності з будівництва багатоквартирних будинків;
– дозвіл на виконання відповідних будівельних робіт;

– проєктні документи на будинок або житловий комплекс та їх експертиза.

Також варто пересвідчитися у дійсності цих документів. Наприклад, з’ясувати, чи не анульовано відповідну ліцензію або ж дозвіл на виконання будівельних робіт. Для цього потрібно зайти на вебпортал Державної архітектурно-будівельної інспекції України https://dabi.gov.ua/ і перевірити вказані документи у Реєстрі виданих ліцензій https://e-construction.gov.ua/licensees і Реєстрі будівельної діяльності https://e-construction.gov.ua/reestri.

4. Дізнатися інформацію про земельну ділянку, на якій планується звести будинок чи житловий комплекс.
Для цього потрібно скористатися ще одним корисним інформаційним ресурсом — Публічною кадастровою картою України👉

Пошук земельної ділянки здійснюється за трьома параметрами: кадастровим номером; населеним пунктом; координатами. Такий моніторинг допоможе з’ясувати цільове призначення земельної ділянки (важливо, щоб вона була призначена саме для житлової забудови, на якій дозволено зведення багатоквартирних будинків!), а також до якого типу власності вона відноситься.

Якщо йдеться про земельну ділянку, що перебуває у комунальній власності, додатково можна дізнатися інформацію про право власності та речові права на неї.

Для отримання безкоштовного доступу до цієї інформації потрібно пройти авторизацію й ідентифікацію (з використанням ЕЦП чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи) на вебпорталі Держгеокадастру https://e.land.gov.ua/auth_select.

Незаплямована професійна репутація забудовника, наявність необхідної дозвільної і проєктної документації на будівництво і документів на земельну ділянку стануть надійним фундаментом для безпечного інвестування у квадратні метри, резюмують експерти Офісу протидії рейдерству.

Читайте також: Купівля житла на вторинному ринку: як перевірити юридичну чистоту?