Лікарняний ФОП оподатковується ПДФО та військовим збором

Оподаткуванню підлягають доходи ФОП, отримані виключно від здійснення підприємницької діяльності. Якщо ФОП отримує інші доходи, вони оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників ПДФО.

Підпунктом 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ передбачено, що до складу доходу ФОП – платника єдиного податку не включаються, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов’язкового держсоцстрахування (тобто, так званий лікарняний).

Податковий агент, який нарахує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника ПДФО, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%.

Об’єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ. Ставка ВЗ становить 1,5 % об’єкта оподаткування. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ВЗ до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), нарахована/виплачена ФОПу Фондом соціального страхування України, є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ, а Фонд соцстрахування є податковим агентом щодо такого доходу.

 

За інформацією ГУ ДПС у Дніпропетровській області