Майно профспілок може стати держвласністю – законопроекти ухвалено за основу

Верховна Рада прийняла за основу законопроект № 6420 про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР та законопроект № 6421 про мораторій на відчуження майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, наслідком ухвалення яких може стати позбавлення профспілок майна.

Згідно із законопроектом № 6420:

  • правонаступником майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР є держава;
  • майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР є державною власністю;
  • майно, що було створено після 24 серпня 1991 року з використанням майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР третіми особами, є спільною частковою власністю держави та таких третіх осіб;
  • суб’єктом управління таким майном, до прийняття окремого рішення Кабінетом Міністрів України, є орган, в особі якого судом визнано право власності за державою або на користь якого витребувано майно з чужого незаконного володіння у державну власність;
  • майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) Союзу РСР, яке держава вважає державною власністю і яке перебуває у володінні та/або користуванні у будь-яких осіб, а також територіальних громад, підлягає витребуванню в судовому порядку.

Заходи щодо витребування майна з чужого незаконного володіння здійснює Фонд державного майна України. У разі встановлення у судовому порядку, що набувач майна є добросовісним, він має право на відшкодування понесених ним витрат відповідно до положень статті 390 Цивільного кодексу України.

Правочини щодо створення після 24 серпня 1991 року на базі майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР підприємств, установ та організацій можуть бути визнані недійсними в судовому порядку. На вимогу Фонду державного майна України, інших органів державної влади стосовно витребування з чужого незаконного володіння майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР не буде поширюватися позовна давність.

Перелік майна Кабінет Міністрів України підготує протягом одного року з дня набрання чинності Законом за поданням Фонду державного майна України. Протягом двох років з дня затвердження переліку майна, яке підлягає витребуванню, будуть здійснюватися заходи щодо витребування такого майна.

Згідно із законопроектом № 6421 пропонується до законодавчого визначення суб’єктів права власності майна загальносоюзних громадських (об’єднань) організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, встановити мораторій на:

  • відчуження майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке станом на сьогодні перебуває у володінні їх правонаступників або утворених такими правонаступниками суб’єктів господарювання;
  • відчуження акцій та часток суб’єктів господарювання, утворених на базі майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР.