
Закон № 2759-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці», який набрав чинності 23.12.2022, доповнив КУпАП статтею 1735, якою передбачено відповідальність за мобінг – цькування на робочому місці.
Мобінгом (цькуванням) є дії або бездіяльність працівника, групи працівників чи роботодавця, які носять систематичний характер і принижують честь, гідність чи ділову репутацію окремо взятого члена трудового колективу. Метою вчинення таких діянь може бути набуття, зміна, припинення трудових прав і обов’язків працівником, а формою прояву – психологічний чи економічний тиск.
Економічний тиск може проявлятися у нерівній оплаті праці у відношенні з іншими працівниками, безпідставному позбавленні премій, надбавок, бонусів. Психологічний тиск – це створення несприятливої робочої атмосфери, ігнорування працівника, поширення неправдивих чуток, наклепів як усно, так і за допомогою засобів електронних комунікацій.
Передбачено адміністративну відповідальність винної особи за мобінг:
- Штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (850-1700 грн.) чи громадські роботи терміном 20-30 годин. Крім того, на підприємця, що використовує найману працю, або посадову особу, у підпорядкуванні якого перебуває працівник, накладається штраф розміром від 100 до 200 НМДГ (1700-3400 грн), або ж громадські роботи – 30-40 годин.
- В разі вчинення мобінгу групою осіб чи повторно протягом року – накладається штраф – 100 до 200 НМДГ (1700-3400 грн), або суспільно корисні роботи – 30-40 годин. Для керівників відповідальність дещо вища – штраф від 200 до 400 НМДГ (3400-6800 грн), або суспільно корисні роботи терміном від 40 до 60 годин.
З метою покарання винних потерпілій особі потрібно:
- Зробити фіксацію діяння колег чи керівника. Це можуть бути записи розмов у колективі чи телефонних розмов, електронне листування, скріншоти дописів у соціальних мережах. Важливо також мати ксерокопії розпоряджень\наказів щодо преміювання, додаткових грошових нарахувань, переведень тощо.
- Написати скаргу до Державної служби України з питань праці та додати до неї зібрані раніше докази. Цей державний орган повинен здійснити перевірку, додатково зафіксувати докази, скласти протокол про адміністративне правопорушення.
- Всі вище зібрані матеріали юристи Держпраці направляють до суду, який встановлює наявність мобінгу та призначає вид та розмір адміністративної відповідальності кривднику/кривдникам.
- Крім того, потерпіла особа може вимагати, щоб їй відшкодували матеріальну чи моральну шкоду, яку вона зазнала. Підтвердженням цього можуть слугувати платіжки за консультації з психологом, чеки за купівлю лікарських засобів.
За інформацією спеціалістів БПД