Мобінг на роботі: як притягнути винних до відповідальності

Закон № 2759-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці», який набрав чинності 23.12.2022, доповнив КУпАП статтею 1735, якою передбачено відповідальність за мобінг – цькування на робочому місці.

Мобінгом (цькуванням) є дії або бездіяльність працівника, групи працівників чи роботодавця, які носять систематичний характер і  принижують честь, гідність чи ділову репутацію окремо взятого члена трудового колективу. Метою вчинення таких діянь може бути набуття, зміна, припинення трудових прав і обов’язків працівником, а формою прояву – психологічний чи економічний тиск.

Економічний тиск може проявлятися у нерівній оплаті праці у відношенні з іншими працівниками, безпідставному позбавленні премій, надбавок, бонусів. Психологічний тиск  – це створення несприятливої робочої атмосфери, ігнорування працівника, поширення неправдивих чуток, наклепів як усно, так і за допомогою засобів електронних комунікацій.

Передбачено адміністративну відповідальність винної особи за мобінг:

  • Штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (850-1700 грн.) чи громадські роботи терміном 20-30 годин. Крім того, на підприємця, що використовує найману працю, або посадову особу, у підпорядкуванні якого перебуває працівник, накладається штраф розміром від 100 до 200 НМДГ (1700-3400 грн), або ж громадські роботи – 30-40 годин.
  • В разі вчинення мобінгу групою осіб чи повторно протягом року – накладається штраф – 100 до 200 НМДГ (1700-3400 грн), або суспільно корисні роботи – 30-40 годин. Для керівників відповідальність дещо вища – штраф від 200 до 400 НМДГ (3400-6800 грн), або суспільно корисні роботи терміном від 40 до 60 годин.

З метою покарання винних потерпілій особі потрібно:

  1. Зробити фіксацію діяння колег чи керівника. Це можуть бути записи розмов у колективі чи телефонних розмов, електронне листування, скріншоти дописів у соціальних мережах. Важливо також мати ксерокопії розпоряджень\наказів щодо преміювання, додаткових грошових нарахувань, переведень тощо.
  2. Написати скаргу до Державної служби України з питань праці та додати до неї зібрані раніше докази. Цей державний орган повинен здійснити перевірку, додатково зафіксувати докази, скласти протокол про адміністративне правопорушення.
  3. Всі вище зібрані матеріали юристи Держпраці направляють до суду, який встановлює наявність мобінгу та призначає вид та розмір адміністративної відповідальності кривднику/кривдникам.
  4. Крім того, потерпіла особа може вимагати, щоб їй відшкодували матеріальну чи моральну шкоду, яку вона зазнала. Підтвердженням цього можуть слугувати платіжки за консультації з психологом, чеки за купівлю лікарських засобів.

За інформацією спеціалістів БПД