МОЗ розпочало закупівлі для створення реєстру донорів

Для запровадження трансплантації в Україні першочергово необхідно створити  Єдину державну інформаційну систему трансплантації (ЄДІСТ). Тому МОЗ розпочало закупівлі для створення такої системи.

Реєстр донорів допоможе вчасно знаходити потенційного донора, фізичні показники якого дозволяють врятувати пацієнта, який потребує трансплантації.

Загалом, згідно Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» (вводиться в дію 01.01.2019), інформаційна система передбачає 9 різних реєстрів потенційних донорів за типами потреб:

1) Реєстр волевиявлення особи про надання згоди або незгоди на посмертне донорство або призначення нею повноважного представника, що містить таку конфіденційну інформацію про фізичну особу, яка надала згоду або незгоду на посмертне донорство або призначила повноважного представника;

2) Реєстр волевиявлення особи, яка надала у встановленому Законом порядку згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів з тіла померлої особи, яку вона представляє, що містить конфіденційну інформацію про донора-трупа чи про фізичну особу, яка надала згоду на вилучення анатомічних матеріалів з тіла померлої особи, яку вона представляє;

3) Реєстр анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів;

4) Реєстр живих донорів;

5) Реєстр живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;

6) Реєстр реципієнтів;

7) Реєстр осіб з трансплантованим анатомічним матеріалом;

8) Реєстр закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу із застосуванням трансплантації та/або здійснюють діяльність, пов’язану з трансплантацією, та інших суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність, пов’язану з трансплантацією;

9) Реєстр трансплант-координаторів.

Наразі найголовнішим завданням МОЗ України є закупівля послуг з розробки програмного забезпечення для ЄДІСТ та доступ до міжнародної бази живих донорів кісткового мозку.

Наразі в Україні відсутній єдиний реєстр донорів, в якому би зберігалася вся необхідна інформація за світовими стандартами. Це – одна з головних перешкод трансплантації кісткового мозку в Україні. Поки такий реєстр відсутній, українцям роблять пересадку кісткового мозку від неродинного донора лише за кордоном –  в Білорусі, Туреччині, Італії, Польщі тощо.