На солодкі газовані напої запровадять акциз

У ВРУ зареєстровано законопроекти з метою зменшити кількість українців, які регулярно вживають солодкі газовані напої:

  • № 9032-1 передбачає зміни до Податкового кодексу – на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин встановлюється ставка податку у розмірі 0,1 євро (4 грн) на один літр напою;
  • № 9033-1 визначає, що 50% виручених коштів спрямовуються на реалізацію програм профілактики та лікування захворювань, які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв. Ще 50% буде спрямовано на програму дитячого харчування в школах, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська.

Дані ініціативи обговорювалися під час зустрічі в парламенті. Представники виробників солодких газованих напоїв відзначили, що через війну значно скоротилися обсяги виробництва, а також застерегли від можливих корупційних ризиків – коли інспектор перевірятиме вміст цукру в напої. Також виробники стверджують, що запровадження подібних податків в інших країнах не призводить до зменшення кількості хворих.

Ініціатори змін зауважили, що введення акцизного податку на солодкі газовані напої – це узгоджена позиція команди Президента. І на противагу позиції виробників відзначили, що є позитивні приклади впровадження такого акцизу. Наприклад, у Мексиці податок призвів до зменшення на 39% кількості дітей, які страждають від ожиріння; у Великій Британії податок змусив виробників зменшити рівень цукру в солодкій газованій воді вдвічі, щоб не сплачувати додаткові кошти до бюджету. До того ж, законопроектом в Україні пропонується мінімальна ставка акцизу.

Тож надалі обговорення буде відбуватися не щодо доцільності запровадження податку, а лише щодо механізму.