Набрали чинності зміни до Закону про держреєстрацію бізнесу

26 вересня 2022 року набрали чинності зміни до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Закон (у зв’язку з прийняттям Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству») доповнено нормами, які стосуються проведення реєстраційних дій без участі державного реєстратора, в автоматичному режимі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

Зокрема, частина перша статті 25-1 Закону України містить перелік реєстраційних дій, які можуть проводитись в автоматичному режимі:

– державна реєстрація фізичної особи підприємцем;

– державна реєстрація змін до відомостей про фізичну особу – підприємця;

– державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем, крім державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця у зв’язку з її смертю, оголошенням померлою або визнанням безвісно відсутньою;

– державна реєстрація створення юридичної особи на підставі модельного статуту;

– державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що проводиться виключно на підставі відомостей, зазначених керівником юридичної особи у заяві, та не потребує рішення учасників юридичної особи, зокрема зміна місцезнаходження юридичної особи, видів діяльності, інформації для здійснення зв’язку з юридичною особою;

– державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що потребує рішення учасників юридичної особи (крім рішень щодо розміру статутного (складеного) капіталу, розміру часток у статутному (складеному) капіталі, складу учасників чи керівника юридичної особи), – за умови одностайного прийняття рішення такими учасниками, що підтверджується їх кваліфікованими електронними підписами;

– державна реєстрація рішення про припинення юридичної особи або про відміну рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, – за умови одностайного прийняття рішення такими учасниками чи відповідним органом юридичної особи, що підтверджується їх кваліфікованими електронними підписами.

Закон встановлює, що для проведення державної реєстрації фізична особа, керівник чи засновники (учасники) юридичної особи використовують засоби електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.

В свою чергу, програмне забезпечення ЄДР встановлює наявність (відсутність) заборони вчинення реєстраційних дій та/або у разі державної реєстрації фізичної особи підприємцем – відсутність у ЄДР відомостей про таку фізичну особу – підприємця.

За відсутності таких відомостей програмне забезпечення ЄДР забезпечує проведення державної реєстрації.

У разі наявності відповідних відомостей у ЄДР фізична особа, керівник чи засновники (учасники) юридичної особи інформуються про це.

Законом закріплені особливості проведення в автоматичному режимі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем у зв’язку з її смертю або оголошенням її померлою.

Реєстраційна дія в ЄДР, проведена в автоматичному режимі, вважається дією технічного адміністратора ЄДР та може бути оскаржена до суду або до Міністерства юстиції України в порядку, передбаченому статтею 34 цього Закону.

Нову редакцію Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» можна переглянути за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15/ed20220926#Text