Набрали чинності зміни щодо державної реєстрації нерухомості

Постанова КМУ від 02.05.2023 № 432 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сферах державної реєстрації» набрала чинності з 16.05.2023.

Зміни внесено до Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Порядку ведення Державного реєструї речових прав на нерухоме майно, Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Зокрема, врегульовано відносини, пов’язані з впровадженням механізмів належної ідентифікації суб’єкта речового права, обтяження речового права.

Державному реєстратору дозволено за наявності відповідних правових підстав проводити державну реєстрацію припинення іншого речового права, похідного від права власності, обтяження речового права, записи про які містяться в невід’ємній архівній складовій частині ДРРП та не містять ідентифікації суб’єкта речового права, обтяження речового права. Державна реєстрація буде проводитися без перенесення записів до розділу чи спеціального розділу Державного реєстру прав шляхом погашення в його невід’ємній архівній складовій частині.

У пункті 5-1 Порядку реєстрації уточнено положення, пов’язані з реєстрацією у базі даних заяв судових рішень про заборону вчинення реєстраційних дій, судове рішення про скасування судового рішення, що було підставою для прийняття рішення про зупинення проведення реєстраційних дій, судове рішення про скасування заборони вчинення реєстраційних дій, а також заяви власника про заборону вчинення реєстраційних дій, про відкликання заяви про заборону вчинення реєстраційних дій.

Пунктом 20 Порядку реєстрації врегульовано відносини, пов’язані з державною реєстрацією права власності на об’єкти нерухомого майна, що складаються з декількох об’єктів, які є самостійними об’єктами нерухомого майна, з урахуванням законодавчого регулювання відносин у сфері містобудування.

Відповідно до частини другої статті 26-2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ідентифікатор об’єкта будівництва (закінченого будівництвом об’єкта) присвоюється, зокрема, будинку, будівлі, споруді (у тому числі в комплексі).

Водночас Порядком реєстрації передбачається, що присвоєння кожному із зазначених у цьому абзаці закінчених будівництвом об’єктів окремої адреси не вимагається.

Врегульовано відносини, пов’язані з державною реєстрацією прав у результаті розпоряджання майном, що перебуває у спільній сумісній власності подружжя (колишнього подружжя). Так, пункти 48, 62, 75 та 76 Порядку реєстрації передбачають складання та підписання документів обома із подружжя (колишнього подружжя), яким на праві спільної власності належить майно, незалежно від того, що в Державному реєстрі прав наявні відомості лише про одного з них (відомості про «титульного» власника).

Пунктом 58 Порядку реєстрації врегульовано відносини, пов’язані з отриманням з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомостей про технічні характеристики на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт будівництва.

Перевірка наявності відомостей про технічні характеристики закінченого будівництвом об’єкта чи об’єкта будівництва в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва у разі проведення державної реєстрації права власності, реєстрацію якого було проведено до І січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, не проводиться у разі: державної реєстрації права власності на житло за заявами, поданими в електронній формі; державної реєстрації права власності в умовах воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування.

Пунктом 76 Порядку реєстрації впроваджено для державної реєстрації припинення права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт будівництва у зв’язку з відмовою власника від права власності подання заяви власника (співвласників) такого об’єкта, справжність підпису на якій засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат».