Набув чинності Закон про протидію домашньому насильству

11 січня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».

Нагадаємо, що даний Закон було прийнято ще у грудні 2017 року, певні його положення (розширення переліку обставин, які обтяжують покарання за вчинення злочину щодо подружжя, особи похилого віку, особи з інвалідністю тощо) набули чинності 12 січня 2018 року.

Зміни, які вступили в силу 11 січня 2019 року, передбачають доповнення Кримінального кодексу України новою статтею 126-1, яка встановлює відповідальність за домашнє насильство – умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.

Покарання передбачене у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або арешту на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або до 2 років позбавлення волі.

Окрім того, ККУ доповнено новим розділом щодо обмежувальних заходів для домашніх кривдників. Засудженому можуть заборонити перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою, наближатися до місця проживання чи роботи, листуватися (в тому числі електронно), говорити з постраждалою, обмежити спілкування з дитиною. Також його можуть зобов’язати пройти програму подолання агресії.

Невиконання обмежувальних заходів карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2 років.

У новій редакції викладена стаття 152 ККУ, яка встановлює відповідальність за зґвалтування – вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи. При цьому згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин.

Вказані дії караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Зґвалтування дружини/чоловіка чи близької людини карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Сексуальні зносини з особою, яка не досягла 14 років, незалежно від її добровільної згоди, караються позбавленням волі на строк від 8 до 15 років.

Сексуальне насильство (вчинення насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи) карається позбавленням волі на строк до 5 років.

Примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службово залежна, карається штрафом до 1000 НМДГ або обмеженням волі на строк до 2 років. Якщо примушування поєднані з погрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої особи чи її близьких родичів, або з погрозою розголошення відомостей, що ганьблять її чи близьких родичів, – покарання передбачене у вигляді обмеження/позбавленням волі на строк до 3 років.